LPR: Projekt uchwały w sprawie spółek skarbu państwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-02-2006, 16:11

Liga Polskich Rodzin zapowiedziała, że złoży u marszałka Sejmu projekt uchwały zobowiązującej rząd "do podjęcia działań właściwie zabezpieczających interes Skarbu Państwa w spółkach z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorstwach państwowych".

Liga Polskich Rodzin zapowiedziała, że złoży u marszałka Sejmu projekt uchwały zobowiązującej rząd "do podjęcia działań właściwie zabezpieczających interes Skarbu Państwa w spółkach z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorstwach państwowych".

Jak wyjaśnił w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie wiceszef klubu LPR Bogusław Kowalski, projekt uchwały przewiduje m.in. podział spółek Skarbu Państwa na dwie grupy. Do pierwszej grupy należałyby spółki "o znaczeniu kluczowym i strategicznym dla gospodarki narodowej", a do drugiej - spółki "o drugorzędnym znaczeniu, które można poddać prywatyzacji".

Do grupy pierwszej, czyli spółek ważnych dla Skarbu Państwa, LPR zalicza m.in. PKN Orlen, spółki energetyczne oraz spółki transportowe.   

Projekt uchwały zobowiązywałby także Radę Ministrów "do opracowania jasnej i przejrzystej procedury powoływania członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa". "Powoływałby ich minister skarbu, za akceptacją sejmowej Komisji Skarbu Państwa" - powiedział Kowalski.

Według wiceszefa klubu Ligi, taka procedura pozwoliłaby na przejrzystość przy powoływaniu rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Jak zaznaczył, opinia publiczna "na odpowiednio wczesnym etapie" byłaby informowana, "jacy kandydaci brani są pod uwagę".

"Fachowcy, którzy mają dobre przygotowanie, mogliby być zgłaszani, na odpowiednim etapie, do zasiadania w radach nadzorczych" - podkreślił Kowalski. Pozwoliłoby to również - jak ocenił - "ukrócić praktykę skrajnego upartyjniania i rozdzielania stanowisk w spółkach Skarbu Państwa według klucza politycznego".  

Jego zdaniem, projekt uchwały mógłby być początkiem dyskusji na temat "uporządkowania sytuacji prywatyzacji i sposobu powoływania członków rad nadzorczych".

Kowalski ocenił, że uchwała ma "duże" szanse na przyjęcie. Jak podkreślił, co do idei uchwały w Sejmie powinna być zgoda. "A idea jest taka, że czas najwyższy te rzeczy uporządkować i przeciąć załatwianie polityki kadrowej w spółkach Skarbu Państwa przy zielonym stoliku lub pod zielonym stolikiem" - wyjaśnił wiceszef klubu Ligi.  

Kowalski przyznał, że projekt uchwały nie był konsultowany z PiS i Samoobroną w ramach umowy stabilizacyjnej. Jednak, jak zaznaczył, w jego ocenie, uchwała wpisuje się "w ducha umowy stabilizacyjnej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane