LPR proponuje wprowadzenie "ilorazu rodzinnego" przy obliczaniu PIT

opublikowano: 07-03-2007, 13:24

Liga Polskich Rodzin proponuje, by w rozliczeniach podatku od osób fizycznych (PIT) brać pod uwagę nie tylko małżonków - jak obecnie - ale i liczbę dzieci wychowywanych w rodzinie - poinformował poseł LPR Andrzej Mańka.

Mańka przedstawił w środę na konferencji prasowej założenia do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

"Potrzebne są zdecydowane działania, których celem będzie poprawa sytuacji ekonomicznej rodzin. Podstawą takiej polityki powinny być korzystne dla rodziny rozwiązania podatkowe" - powiedział Mańka.

Poseł obliczył, że "jeśli w rodzinie każde z małżonków zarabia rocznie średnio 26 tys. zł, to w kieszeni rodziny z dwójką dzieci pozostałoby 7 tys. zł". "Jest to kwota znacząca w budżecie każdej rodziny, która wróci do budżetu państwa w postaci podatków pośrednich" - dodał.

Zdaniem przewodniczącego klubu LPR Mirosława Orzechowskiego, przygotowany przez Ligę projekt wprowadza sprawiedliwe rozliczenie podatku dla rodzin posiadających dzieci.

Liga proponuje wprowadzenie Narodowego Programu Wspierania Rodziny. Byłby to pakiet ustaw wprowadzających m.in. wydłużenie urlopów macierzyńskich i wychowawczych oraz możliwość rozliczania z podatków wspólnie przez rodziców i dzieci. LPR uważa, że wysokość emerytury powinna być uzależniona od liczby dzieci wychowywanych w rodzinie, a kobieta pozostająca bez pracy i wychowująca dzieci powinna mieć opłaconą z budżetu państwa składkę zdrowotną i emerytalną.

Liga opracowała też projekt ustawy o przedszkolach przy firmach zatrudniających matki. Przedsiębiorstwa prowadzące przedszkola odpisywałyby ich koszt od podatku CIT.

Poza tym LPR chce utworzenia przedszkoli osiedlowych. Jedna z matek mogłaby opiekować się grupą 8 przedszkolaków, a państwo opłaciłoby za nią składki ZUS, natomiast dochód za opiekę nie byłby opodatkowany. Samorząd miałby zapewnić opiekę lekarsko- pielęgniarską przedszkolakom.

Na konferencji prasowej nie podano, jakie będą skutki budżetowe wprowadzenia proponowanych rozwiązań. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / LPR proponuje wprowadzenie "ilorazu rodzinnego" przy obliczaniu PIT