LR: Polacy nie chcą dać ustalonej ceny za Możejki

(Tadeusz Stasiuk)
13-12-2006, 13:05

Może nie dojść do zapowiadanego na piątek sfinalizowania transakcji kupna litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki) przez PKN Orlen.

Może nie dojść do zapowiadanego na piątek sfinalizowania transakcji kupna litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki) przez PKN Orlen, bo Polacy nie chcą płacić ustalonej ceny - sygnalizuje w środę dziennik "Lietuvos Rytas".

Gazeta twierdzi, że po październikowym pożarze w Możejkach Polacy poprosili Yukos International UK o obniżenie ceny pakietu kontrolnego nawet o kilkaset milionów litów (1 lit to 1,1 zł). Na razie nie wiadomo, czy Yukos się na to zgodzi i czy dojdzie do zaplanowanej już na piątek transakcji.

"Lietuvos Rytas" przypomina, że "zgodnie z porozumieniem Polaków z rządem litewskim, ustalona cena nie może ulegać zmianie, a jeśli nie dojdzie do transakcji z Yukosem, to nie będzie też transakcji z rządem".

Według cytowanego przez gazetę litewskiego ministra gospodarki Vytasa Navickasa wszystko wskazuje, że transakcja zostanie sfinalizowana.

Premier Litwy Gediminas Kirkilas poinformował w środę dziennikarzy, że uroczyste sfinalizowania transakcji odbędzie się w piątek wieczorem i że obecność na uroczystości zapowiedział premier Polski Jarosław Kaczyński.

PKN Orlen zawarł na przełomie maja i czerwca umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za 1,49 mld USD oraz 30,66 proc. akcji rafinerii za 852 mln USD od rządu Litwy.

Di, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / LR: Polacy nie chcą dać ustalonej ceny za Możejki