Odkrycie działania LSD

aktualizacja: 16-04-2017, 12:59

Odkrywca LSD i jej halucynogennego działania nigdy nie pogodził się z sankcjami karnymi jakie spotkały odkrytą przez niego substancję. Uważał, że przez zakaz produkcji i używania karano ruch hippisowski, a poszkodowanymi stali się cierpiący na choroby psychiczne.

Wszystko zaczęło się od przypadkowej konsumpcji. Pracujący w laboratorium firmy Sandoz w szwajcarskiej Bazylei Albert Hoffman spożył środek LSD-25, który pięć lat wcześniej (w 1938 r.) udało mu się otrzymać w trakcie prac nad badaniem leczniczych właściwości kwasu lizergowego. Niezwykłe doświadczenia związane z przyjęciem "dietyloamidu kwasu D-lizergowego" (nazwa oficjalna) zapisywał, jak przystało na naukowca, w swym notatniku:

Albert Hoffman, odkrywca LSD, w 1993 r.
Zobacz więcej

Albert Hoffman, odkrywca LSD, w 1993 r.

W ostatni piątek, 16 kwietnia 1943 r. byłem zmuszony w trakcie popołudnia przerwać pracę w laboratorium i powrócić do domu ze względu na niezwykły niepokój i zawroty głowy. Już w domu poczułem, jakbym wpadał ciałem w niezwykłe wizje, stąd uznałem za bezpieczne położyć się do łóżka. W stanie podobnym do snu, przy zamkniętych oczach (światło słoneczne zdawało się być bolesnym) doświadczyłem wizji fantastycznych kształtów i kolorów podobnych do obrazów dziecięcego kalejdoskopu. Po dwóch godzinach wizje zniknęły.

Trzy dni po tym wydarzeniu Hoffman świadomie przyjął 250 mikrogramów LSD aby potwierdzić działanie substancji. Po zażyciu wracał z laboratorium do domu na rowerze, doświadczając niezwykłych wizji. Ten dzień, pierwszego w historii świadomego zażycia LSD jest świętem osób postulujących wolność w użytkowaniu narkotyków. 

Prawdziwą świetność LSD przeżywało w latach 60. XX wieku, kiedy było masowo produkowane i użytkowane w czasach rewolucji seksualnej. Substancja została zakazana w Stanach Zjednoczonych w 1965 r. po kilkukrotnym złamaniu prawa przez osoby będące pod jej wpływem. 

Przed oficjalnym zakazem LSD była z powodzeniem stosowana w psychoanalizie i leczenie stanów depresyjnych. Sam Hoffman wiele późniejszych lat swego życia zawodowego poświęcił na badania nad substancją oraz jej właściwościami leczniczymi. Dożył 102 lat umierając 29 kwietnia 2008 r. 

JAKIE UŻYWKI BYŁY POPULARNE W CZASACH NASZYCH DZIADKÓW?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Odkrycie działania LSD