LTRO w centrum uwagi

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 29-02-2012, 10:53

Dzisiaj Europejski Bank Centralny będzie kontynuował operację zwiększenia płynności. ECB zaoferuje po raz drugi trzyletnie linie kredytowe tzw. LTRO.

Choć pierwsza operacja długoterminowego refinansowania została optymistycznie przyjęta przez rynki i przyczyniła się do wyraźnej poprawy koniunktury, to reakcja na dzisiejszą aukcje może już nie być tak entuzjastyczna. Kluczowym czynnikiem będzie popyt na pożyczki z ECB.  Z jednej duże zapotrzebowanie na pożyczki może zwiększyć apetyt inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa, z drugiej strony zbyt duży popyt będzie sygnałem, że banki mają trudności z pozyskaniem finansowania na rynku międzybankowym. Po trzecie, duże LTRO istotnie zwiększa ryzyko kredytowe ECB, co może być argumentem za tym, by była to ostatnia operacja tego typu.

Podczas środowej sesji inwestorzy będą żyli aukcją LTRO, która będzie głównym motorem ruchu na rynkach.  Spotkanie specjalnego komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów (ISDA), podczas którego zapadnie decyzja o tym, czy w Grecji wystąpiło ‘wydarzenie kredytowe’ zostało przełożone z dziś na jutro. Od tej decyzji będzie zależało, czy zostaną uruchomione greckie CDS-y, a więc należy oczekiwać zwiększonej zmienności  podczas czwartkowej sesji.  Dzisiaj z kolei w oczekiwaniu na aukcję ECB nastroje pozostają dobre. EURUSD oscyluje blisko tegorocznego maksimum, a GBPUSD ustanowił nowy szczyt.  Równie dobrze mają się tegoroczne indeksy akcji.

Opublikowane  wstępne dane na temat produkcji przemysłowej w Japonii pozytywnie zaskoczyły. W styczniu 2012 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 2,0% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 1,2% rok do roku wobec spadku o 4,3% miesiąc wcześniej. Dane te są lepsze niż konsensus rynkowy.  Co więcej, po raz kolejny indeks PMI dla japońskiego przemysłu utrzymał się powyżej bariery 50pkt, co jest pozytywnym czynnikiem.  Lepsze dane na chwilę wsparły jena, który w ostatnim czasie znajduje się po presją sprzedających. Para USDJPY utrzymuje się powyżej poziomu 80 jenów za dolara.  Jeśli silny trend wzrostowy na jenie by się odwrócił, to z pewnością przyczyniłoby się do poprawy konkurencyjności japońskiej gospodarki.
Niewątpliwie, wydarzeniem dnia jest druga aukcja LTRO w cieniu której będą pozostawać dane z USA oraz  wystąpieniem Bena Bernanke w Kongresie, gdzie przedstawi on półroczny raport na temat polityki pieniężnej.

EURPLN
Złoty ustanowił nowe maksimum. Para eurozłoty kontynuowała spadki w rejon 4,1233, gdzie wsparcie wyznacza projekcja 127,2% całości wzrostów z okolic 4,1485. W najbliższych godzinach możliwy jest powrót w okolice 4,15.

EURUSD
Eurodolar handlowany jest poniżej tegorocznego maksimum. Euro pozostaje mocne w oczekiwaniu na LTRO i w atmosferze panujących dobrych nastrojów. Poziom 1,3480 wyznacza najbliższy opór, natomiast aktualnym wsparciem pozostają okolice 1,3365. Wynik aukcji LTRO będzie impulsem do silniejszego ruchu na EURUSD. Do tego czasu para może pozostawać w węższym zakresie.

GBPUSD
Pozytywne nastroje na rynkach światowych sprzyjają podtrzymaniu lepszego sentymentu do funta. Para GBPUSD ustanowiła dziś nowy szczyt, co z technicznego punktu widzenia sprzyja dalszym wzrostom. Co więcej, funt dolar znajduje się powyżej chmury ichimoku na wykresie dziennym, co świadczy o sile trendu. Silne wsparcie w postaci linii TenKan znajduje się na poziomie 1,5790.

USDJPY
USDJPY ma szansę utrzymać się dłużej powyżej poziomu 80,00, który obecnie wyznacza wsparcie. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji wzrostów w rejon ostatniego maksimum na poziomie 81,66, do czego symptomem będzie ponowne wyjście powyżej poziomu 80,80.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane