Lubella uruchomiła nową linię do produkcji makaronu za 46 mln zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-04-2005, 21:06

46 mln zł kosztowała nowa linia do produkcji makaronu zainstalowana w zakładach Lubella w Lublinie. Jest największa i najnowocześniejsza w Polsce - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Lublinie prezes grupy Maspex Wadowice, właściciela Lubelli, Krzysztof Pawiński.

46 mln zł kosztowała nowa linia do produkcji makaronu zainstalowana w zakładach Lubella w Lublinie. Jest największa i najnowocześniejsza w Polsce - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Lublinie prezes grupy Maspex Wadowice, właściciela Lubelli, Krzysztof Pawiński.

Możliwości produkcyjne nowej linii wynoszą 4,2 tony makaronu na godzinę. Obsługuje ją sześć osób, z których cztery zajmują się pakowaniem. Maszyny są produkcji włoskiej. W ramach tej samej inwestycji wzniesiono też nowoczesny magazyn.

Lubella jest największym producentem makaronu w kraju. Należy do niej prawie 25 proc. krajowego rynku makaronu w ujęciu wartościowym. "Udziały Lubelli w rynku rosły ostatnio o 2-3 proc. rocznie, stawiamy sobie za cel dalszy wzrost w tym tempie"- powiedział Pawiński.

Zapowiedział, że Maspex będzie też dążył do zwiększenia spożycia makaronu w Polsce poprzez działania reklamowe. W ubiegłym roku rynek makaronu w Polsce zwiększył się o około10 proc. "Makaron coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w polskiej kuchni. Przypisujemy to między innymi naszej aktywności reklamowej" - powiedział Pawiński.

Przeciętny Polak zjada rocznie około 3 kg makaronu, podczas gdy Rosjanin 7 kg, a Włoch - ponad 28 kg.

Lubella oprócz makaronu wytwarza też mąki, kasze, paluszki oraz płatki śniadaniowe. Grupa Maspex Wadowice skupia 16 polskich i zagranicznych spółek branży spożywczej. Jest największym w Europie wytwórcą produktów instant, takich jak cappuccino, kakao, śmietanki do kawy oraz liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Łącznie Maspex zatrudnia blisko 4 tys. pracowników. Obroty grupy wyniosły w ubiegłym roku około 1,5 miliarda zł, a zysk brutto -45 mln zł. W lubelskiej Lubelli pracuje ponad 380 osób. Maspex nie podaje wyników spółek wchodzących w skład grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy