Lubelskie marzy o nagrodzie

AJ
opublikowano: 11-10-2010, 00:00

Maruder w rozliczaniu unijnej kasy chce uszczknąć kawałek promocyjnego tortu.

Maruder w rozliczaniu unijnej kasy chce uszczknąć kawałek promocyjnego tortu.

Niedawno w garść wzięło się Mazowsze, które najwolniej rozdzielało unijne dotacje. Drugi maruder, Lubelskie, nie chce być gorszy. Jego władze przekonują, że mają plan, jak nadrobić zaległości i "załapać się" na kawałek tortu za 512 mln EUR. Taką pulą podzielą się województwa, które do końca roku rozliczą z UE minimum 20 proc. funduszy na lata 2007-13. Lubelskie ma wysoko zawieszoną poprzeczkę: do końca grudnia musi przesłać do Brukseli faktury na 917 mln zł, a na razie uporało się z 11 proc. tej kwoty.

— We wrześniu przejrzeliśmy wszystkie projekty. Okazało się, że około 10 proc. z nich nie trzyma się harmonogramów — mówi Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim.

Region skupi się na projektach, które mogą przynieść rozliczenia przed końcem roku i poprawić statystyki. Preferowane będą inwestycje duże i skomplikowane, na które popłynie najwięcej pieniędzy.

— Będziemy je obsługiwać szybciej, w trybie indywidualnym. Z beneficjentami będziemy się kontaktować przez telefon, a nie pocztą, więc czas obsługi powinien się skrócić z miesiąca do tygodnia. Będziemy przesuwać pieniądze i zadbamy, by szybko płynęły do zakończonych projektów — deklaruje Bogdan Kawałko.

Ale oprócz marchewki region szykuje kij. Beneficjenci będą mogli zmienić harmonogram realizacji tylko raz, i to przed podpisaniem umowy. Inwestycję trzeba będzie rozpocząć nie później niż w trzy miesiące po podpisaniu umowy. Kto nie zdąży, straci dotacje.

— Byliśmy liberalni w postępowaniu z beneficjentami, ale trochę się przeliczyliśmy — twierdzi Bogdan Kawałko.

Przedsiębiorcy się denerwują.

— Wnioski są zwracane z absurdalnych powodów, np. gdy brakuje przecinka. Problemy z terminami mają głównie urzędnicy, a nie my — mówi Mariusz Zarzycki, właściciel firmy Hemil, jeden z beneficjentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy