Lubelskie stawia na informację

AJ
opublikowano: 25-10-2010, 00:00

Dzięki nowej stronie internetowej mieszkańcy będą mogli na bieżąco śledzić postępy w wydawaniu unijnej kasy.

Dzięki nowej stronie internetowej mieszkańcy będą mogli na bieżąco śledzić postępy w wydawaniu unijnej kasy.

Od 25 października mieszkańcy województwa lubelskiego dowiedzą się z Obserwatorium Funduszy Europejskich, co słychać w unijnych dotacjach. Obserwatorium będzie działało na stronie www.feu.lubelskie.pl. Twórcy projektu zapewniają, że informacje podane jasno i przejrzyście będą aktualizowane co kwartał.

— Umożliwimy obserwację projektów realizowanych w ramach wybranego programu w całym województwie, poszczególnych podregionach, powiatach i gminach. Będziemy podawać wartości inwestycji, poziom dofinansowania z Unii Europejskiej i ich beneficjentów. Udostępnimy opis każdego projektu. Sprawne wyszukanie danych umożliwi interaktywna mapa i prosty konfigurator, za pomocą którego będzie można wybrać programu unijny i lokalizację projektu — mówi Bogdan Kawalko.

To duża odmiana. Do tej pory polityka informacyjna w regionie nie była dobra.

— Województwo udostępniało na stronach internetowych jedynie informację o postępie w realizacji projektów kluczowych. Brakowało aktualnych informacji o całym programie, np. sprawozdań z postępu jego wdrażania — mówi Jerzy Kwieciński, prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Niedostatek informacji jest piętą achillesową także innych regionów.

— Województwa małopolskie i mazowieckie to regiony, które najmniej dbają o zapewnienie opinii publicznej dostępu do szerokiej informacji o realizacji projektów kluczowych. System publicznej informacji jest w nich bardzo skąpy i nieprzejrzysty. W internecie nie ma żadnych informacji o postępie finansowym inwestycji ani ich statusie formalnym (czy mają zawarte umowy lub preumowy). Pozytywnie na tle innych regionów wypada pod tym względem Dolny Śląsk — twierdzi Jerzy Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane