Lubię dzielić się doświadczeniem

MZ
opublikowano: 13-12-2018, 22:00

KRYSTYNA BOCZKOWSKA: ROBERT BOSCH

Jestem bardzo poruszona i dumna, że w tak ważnym rankingu zajęłam eksponowane miejsce, konkurując z niezwykłymi kobietami biznesu. Jestem przykładem absolwentki studiów politechnicznych, która odnalazła się nie w przemyśle, lecz właśnie w biznesie. Gdy firma Bosch zdecydowała o rozpoczęciu działalności w Polsce i poszukiwała kierownika biura, postanowiłam spróbować swoich sił. To był 1992 r. Po sześciu latach pracy awansowałam z pozycji prokurenta na członka zarządu i dyrektora finansowego spółki. To był niesamowity czas transformacji, czas wytyczania dróg, wszystko w naszym kraju podlegało zmianie i wszystko było możliwe.

Kolejna weryfikacja moich kompetencji i umiejętności zarządzania dużą firmą przyszła w marcu 2006 r., gdy zostałam prezesem firmy w Polsce. Musiałam przeprowadzić przedsiębiorstwo przez meandry zmian w okresie dostosowywania się polskiego biznesu do przepisów unijnych. Musiałam także zadbać o to, by Polska stawała się ważnym rynkiem w światowej polityce firmy. Po 26 latach obecności Boscha w Polsce dzieje się bardzo dużo: firma prowadzi działalność w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i ma osiem fabryk.

W 2019 r. planujemy otwarcie kolejnej — fabryki zmywarek w Łodzi. W 2016 r. obrót Grupy Bosch w Polsce wyniósł 5,2 mld zł, a zatrudnienie przekroczyło 6,4 tys. osób. To był rok dużych, pozytywnych zmian dla Boscha w naszym kraju. Przenieśliśmy produkcję ze Szwajcarii do zakładu Sia Abrasives w Goleniowie, gdzie nastąpi konsolidacja tego biznesu. Dlaczego właśnie u nas? Przesądziły o tym: dobre otoczenie ekonomiczne, świetna infrastruktura i bardzo dobrzy pracownicy, kompetentni i zmotywowani. To bardzo duża osobista satysfakcja dla mnie i dla naszych pracowników. Nigdy nie miałam problemu z pracą zespołową. W szkole średniej grałam w siatkówkę i piłkę ręczną, wiedziałam, jakie to ważne „grać na zespół”. Do dzisiaj raczej nie podejmuję decyzji sama, chyba że jest coś do zrobienia szybko. Uwielbiam konsultować, rozmawiać z zespołem, dzielić się doświadczeniem. Dużo się uczę od córki, która robi karierę w Niemczech i od dziewczyn/pań, które prowadzę jako mentorka.

Działam w Fundacji Liderek Biznesu i w fundacji Perspektywy, w których udzielam się jako mentorka doświadczonych menedżerek, ale też bardzo młodych kobiet, właściwie studentek. Jest to dużym wyzwaniem, ponieważ wybranie właściwej ścieżki kariery, a to razem robimy, może mieć poważne konsekwencje. Jeśli spojrzymy ma dziedziny, które będą kształtowały nasze życie, widać, że wybór jest trudny: Sztuczna inteligencja, robotyka, samochody autonomiczne, programowanie… W tym jest przyszłość. Od lat jestem zaangażowana także w pracę na rzecz poprawy poziomu edukacji technicznej i promowania nowoczesnego szkolnictwa zawodowego w naszym kraju. Myślę, że to temat, o którym trzeba mówić głośno, bo wciąż wiele jest tu do zrobienia.

W tym roku zostałam odznaczona Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, który jest najwyższym niemieckim odznaczeniem przyznawanym cudzoziemcom. Dostałam ten order między innymi za przyczynienie się do budowania relacji polsko-niemieckich, ale przede wszystkim za zaangażowanie w odbudowę szkolnictwa zawodowego i działanie na rzecz kobiet. Jestem w dobrym miejscu w moim życiu i mam nadzieję, że te chwile satysfakcji, które często odczuwałam w mijającym roku, będą mi towarzyszyły jeszcze długo.

Grupa Bosch

Dostawca technologii i usług. W Polsce jest reprezentowana przez spółki: Robert Bosch, Bosch Rexroth, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, sia Abrasives. Prowadzi działalność w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. W 2016 r. wypracowała 5,04 mld zł obrotu i zatrudniała ponad 5 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu