Lubińska: Deficyt w 2005 roku wyniesie 28 mld zł, inflacja pod kontrolą

Internet Securities
13-12-2005, 15:37

Deficyt budżetowy w roku 2005 wyniesie 28 mld zł wobec zakładanych w ustawie budżetowej 35 mld zł, powiedziała we wtorek Teresa Lubińska, minister finansów. Jej zdaniem nie ma zagrożeń dla inflacji.

Deficyt budżetowy w roku 2005 wyniesie 28 mld zł wobec zakładanych w ustawie budżetowej 35 mld zł, powiedziała we wtorek Teresa Lubińska, minister finansów. Jej zdaniem nie ma zagrożeń dla inflacji.

W wywiadzie dla agencji Bloomberg minister finansów powiedziała, że zmniejszenie deficytu na rok 2005 było możliwe dzięki wyższym wpływom z podatków, ale dochody uzyskane w ten sposób nie będą przeniesione na następny rok. Wcześnie resort finansów szacował, że deficyt w 2005 roku wyniesie 30 mld zł.

Jej zdaniem nie ma także zagrożeń dla inflacji, dlatego też ma nadzieję, że stopy procentowe nie wzrosną.

„Polska ma jedne z najwyższych stóp procentowych i oceniam, że nie wzrosną” – powiedziała Bloombergowi Lubińska.

Minister finansów powtórzyła także, że celem obecnego rządu jest wzrost gospodarczy, a nie szybkie przyjęcia euro, choć w ciągu czterech lata rząd zamierza wypełnić kryteria z Maastricht, konieczne do przyjęcia euro.

„Wzrost gospodarczy musi być na poziomie 5-6%, by zmniejszać deficyt budżetowy” – powiedziała Lubińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lubińska: Deficyt w 2005 roku wyniesie 28 mld zł, inflacja pod kontrolą