Lubuskie szuka partnera do winnic

ANP
opublikowano: 18-01-2011, 00:00

Choć tradycje regionu sięgają wieku XIII, nowa winnica będzie rodem z XXI. Nie obejdzie się bez inwestora prywatnego.

Choć tradycje regionu sięgają wieku XIII, nowa winnica będzie rodem z XXI. Nie obejdzie się bez inwestora prywatnego.

Za pięć lat we wsi Zaborze (woj. lubuskie) ma szansę urzeczywistnić się nietypowy projekt, w który wspólnie zaangażowały się podmioty prywatne i publiczne. To Wyższa Szkoła Zawodowa (WSZ) w Sulechowie (lider przedsięwzięcia), Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (LODR), Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie i Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Winnice Lubuskie". Przedsięwzięcie wstępnie szacowane jest na kilkadziesiąt milionów złotych.

— Pod koniec 2010 r. Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała na rzecz szkoły 35 ha nieruchomości w Zaborze, na której ma powstać winnica. Mamy 10 lat na zagospodarowanie projektu. Dopracowujemy szczegóły przedsięwzięcia —mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Wstępnie wiadomo, że ma to być mały park naukowo-badawczy, w którym główny nacisk będzie położony na produkcję wina. W obiekcie mają być także wytwarzane sery.

— Powstanie obiekt z częścią produkcyjną i konferencyjną. Przewidujemy utworzenie spółki lub spółdzielni produkcyjnej. Koszty nasadzeń i uprawy poniosą winiarnie uczestniczące w projekcie [mają być wyłonione ze stowarzyszeń — przyp. red.], kwestie administracyjne weźmie na siebie gmina. WSZ ma zająć się uzyskaniem dofinansowania unijnego, m.in. na uzbrojenie terenu, i będzie odpowiadać za realizację koncepcji — tłumaczy Elżbieta Polak.

Za koncepcję i harmonogram odpowiedzialny będzie też LODR. Pierwsza produkcja wina miałaby ruszyć za cztery-pięć lat.

— To będzie produkt turystyczny. Tradycje winiarskie regionu sięgają XIII wieku, a nasze winorośla są poniemieckie — dodaje marszałek województwa.

Ale na budowie parku i założeniu winiarni ta inwestycja się nie kończy. Może do niej dołożyć się prywatny partner.

— Chcemy sięgnąć po partnerstwo publiczno-prywatne, by wyłonić inwestora, który zajmie się infrastrukturą turystyczną. Przewidujemy, że jego zadaniem mogłaby być budowa hotelu i restauracji z degustacją win i lubuskich potraw — dodaje Elżbieta Polak.

Przetarg ma być ogłoszony w połowie roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane