Lucy gra na giełdzie

Andrzej Stec
16-04-2009, 00:01

Mieszkanka warszawskiego zoo zbudowała losowo portfel giełdowy. Zobaczymy, czy pokona rynek! 

Czy inwestycje na GPW wymagają wiedzy i dogłębnej analizy? A może wystarczy szczęście i losowy dobór spółek do portfela? Postanowiliśmy to sprawdzić. Pomoże nam w tym gość specjalny– młoda, irlandzka szympansica z warszawskiego zoo o imieniu Lucy. Do naszego eksperymentu nadaje się ona z wielu powodów.

Lucy gra na giełdzieLucy gra na giełdzie„Szympansy w niepogodne dni oglądają telewizję. Jako zwierzęta o nieprzeciętnej inteligencji ciężko znoszą monotonię i brak zajęć. Dlatego też trzeba im urozmaicać czas” – twierdzą pracownicy zoo. Ostrzegają, że Lucy choć nie ma licencji maklerskiej łatwo skóry nie odda.

 Tydzień temu w nowoczesnej małpiarni stołecznego Zoo zorganizowaliśmy losowanie. Lucy z zamkniętej beczki wyciągnęła przez mały otwór pięć kolorowych piłeczek – każda oznaczona literą przypisaną do spółki z indeksu WIG20. Tak powstał „Portfel Lucy”, którego zmieniającą się wartość od dzisiaj można śledzić na stronie notowania.pb.pl/lucy.

 Na oczach członków komisji skrutacyjnej i przed fotoreporterami (ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA) Lucy „zakupiła” więc akcje pięciu blue chipów: Agory, Asseco Poland, Biotonu, Cersanitu i TP SA.

Pomysł z Lucy jak ulał pasuje do naszej akcji Portfel PB (zgłoś propozycję do portfela). Przypomnijmy, że od 3 kwietnia „PB” inwestuje prawdziwą gotówkę. Startowaliśmy od 10 tys. zł zdeponowanych na rachunku partnera akcji – Domu Maklerskiego IDMSA. Na razie wydaliśmy połowę zasobów (obawiamy się korekty trwających już miesiąc wzrostów). W oparciu o propozycje czytelników, kupiliśmy akcje trzech spółek: ING BSK, Lotosu i Dom Development. Kolejne decyzje inwestycyjne podejmiemy jeszcze w tym tygodniu. Mamy już pierwsze zyski. Zarobiliśmy na czysto 350 zł. Wobec wzrostu indeksu WIG w tym czasie o 6,5 proc. Nie jest to oszałamiający wynik, ale warto zauważyć, że podchodząc do nich ostrożnie zainwestowaliśmy dotąd połowę portfela.

ZOBACZ LUCY NA YOUTUBE

 Od dzisiaj, choć to może ryzykowne, będziemy porównywać nasze wyniki nie tylko z indeksem WIG, ale również z osiągnięciami szympansicy Lucy. Motywację – zarówno Komitet Inwestycyjny, jak i nasi czytelnicy - mamy więc zapewnioną. Co miesiąc będziemy podsumowywać nasze wyniki inwestycyjne i osiągnięte przez Lucy. Sprawdzimy tym samym, czy trzeba się wysilać budując portfel giełdowy, czy wystarczy się tylko uśmiechnąć do szympansa podczas wizyty w stołecznym zoo.

ŚLEDŹ POSTĘPY LUCY ONLINE

ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ Z PULSU BIZNESU

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lucy gra na giełdzie