Lucy szybko odrobiła straty!

AS
opublikowano: 05-05-2009, 00:00

SSzympansica, która w połowie miesiąca "kupiła" akcje pięciu blue chipów, miała nie najlepszy start. Teraz szybko odrabia dystans. Jest już nawet na plusie.

15 kwietnia szympansica Lucy z warszawskiego zoo zbudowała na nasze życzenie portfel złożony z akcji kilku spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Chcieliśmy po prostu sprawdzić, czy inwestycje giełdowe wymagają wiedzy i dogłębnej analizy, czy też wystarczy szczęście i losowy dobór spółek do portfela. Stąd pomysł na niecodzienny eksperyment (jego wyniki można obserwować na stronie internetowej: notowania. pb.pl/portfellucy). Na razie wychodzi na to, że inwestycje na GPW lepiej poprzeć wiedzą i doświadczeniem.

Jak wyglądało losowanie? Na prośbę "Pulsu Biznesu" Lucy wylosowała z beczki pięć piłeczek. Każda była przyporządkowana do spó-łek wchodzących w skład WIG20. Los chciał, aby Lucy została "akcjonariuszem" następujących blue chipów:  Agory,  Asseco Poland,  Biotonu,  Cersanitu i Telekomunikacji Polskiej.

Trzeba przyznać, że mieszkanka zoo start miała niezbyt udany. Trafiła bowiem w lokalny szczyt koniunktury. Na początku ubiegłego tygodnia Lucy była stratna już ponad 6 proc. Najbardziej przyczynił się do tego spadek kursu TP (aż o 7 proc.). Telekomunikacyjny gigant rozczarował ostatnio inwestorów wynikami finansowymi pierwszego kwartału. Zysk przyniosła na razie inwestycja w papiery informatycznego Asseco Poland (6 proc.) oraz Cersanitu. Notowania Biotonu i koncernu medialnego Agora stoją zaś jak zaczarowane.

Tak duża ubiegłotygodniowa strata zmobilizowała jednak szympansicę do odrabiania strat. Tylko na czwartkowej i poniedziałkowej sesji jej portfel zwiększył się o ponad 5 proc. Obecnie jego wartość stanowi 102 proc. wartości początkowej (urósł więc o 2 proc.). Dla porównania: indeks WIG20 wzrósł w tym czasie o 4 proc., a portfel naszych czytelników ("Portfel PB") dał zarobić ponad 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu