Ludwik Kotecki został pełnomocnikiem rządu ds. euro

ISB
opublikowano: 15-01-2009, 15:50

Podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, Ludwik Kotecki został we wtorek mianowany na stanowisko rządowego pełnomocnika ds. euro, poinformował w czwartek minister finansów, Jacek Rostowski.

O stworzeniu takiego stanowiska poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Szef rządu mówił wówczas, że rolą pełnomocnika będzie przygotowanie Polski do wejścia Polski do ERM2 w połowie tego roku oraz przyjęcia euro w roku 2012. Do jego zdań ma należeć także monitorowanie sytuacji na światowych rynkach finansowych.

"Gdy sytuacja w Europie i sytuacja w Polsce każe nam się zastanowić nad zmianami terminu, nad korektami w 'mapie drogowej', to po to jest rządowy pełnomocnik ds. euro, by te potrzeby sygnalizować" - tłumaczył we wtorek Tusk

Pod koniec października rząd przyjął "mapę drogową", z której wynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniała nominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski do strefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN - na przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r. i stanowić będzie ukoronowanie procesu integracji z Unią Gospodarczą i Walutową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane