Ludzie: Kto jest kim wśród największych znawców

DI
opublikowano: 14-09-2011, 00:00

Robert Parker

Amerykański krytyk wina Robert Parker (na zdjęciu), autor stustopniowego systemu rankingowego, który rozpropagował na łamach swojego pisma "The Wine Advocate". Każde wino może uzyskać od 50 do 100 punktów — za kolor, wygląd, bukiet, smak, długość i potencjał. W wielu sklepach w USA na półkach z winem podawany jest wynik z rankingu Parkera. Wina, które uzyskują rezultat w przedziale 90-95, uważane są za wybitne i ich sprzedaż zdecydowanie rośnie (wraz z ceną), podczas gdy wina ocenione na 75-79 (ponadprzeciętne), a nawet 80-89 (bardzo dobre) mają kłopoty ze sprzedażą.

Największą sławę zyskał w 1982 r., gdy wina Bordeaux z tego rocznika uznał za wyśmienite, w przeciwieństwie do wielu innych krytyków, określających je jako zbyt mało kwaskowe i dojrzałe. Choć spór trwa do dziś, ceny rynkowe tego rocznika są wyraźnie wyższe, niż pozostałych. Dzięki niemu USA są dziś trzecim krajem, po Francji i Włoszech, pod względem ilości spożywanego wina na świecie. Z rad Parkera korzystają amerykańscy prezydenci. W 1999 r. ówczesny prezydent Francji Jacques Chirac ogłosił Parkera największym na świecie znawcą francuskiego wina.

James Suckling

Amerykański krytyk wina i znawca cygar. Zdobył renomę w prestiżowym periodyku "The Wine Spektator", na łamach którego oceniał średnio 4 tys. win rocznie. Dzięki współpracy z pismem "Asia Tatler", jego opinie mają duży wpływ na oceny koneserów wina z Chin.

Jancis Mary Robinson

Brytyjska krytyk wina, dziennikarka oraz redaktor literatury poświęconej temu trunkowi. Współpracuje z gazetą "Financial Times", gdzie prowadzi własną kolumnę. Jancis Mary Robinson (na zdjęciu) Jest również odpowiedzialna za zaopatrzenie winnej piwnicy królowej Elżbiety II. W 1999 r. "Decanter" — jeden z najważniejszych magazynów branżowych, wybrał ją kobietą roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy