Ludzie mniej zadowoleni, choć na rynku jest lepiej

DCZ
opublikowano: 06-06-2008, 00:00

Choć bezrobocie mamy coraz mniejsze i to pracownik rządzi na rynku pracy, jesteśmy coraz mniej z niej zadowoleni.

Choć bezrobocie mamy coraz mniejsze i to pracownik rządzi na rynku pracy, jesteśmy coraz mniej z niej zadowoleni.

W 2007 r. satysfakcja pracowników była na poziomie 49 punktów (wg Indeksu Satysfakcji Pracowników TRI*M). W tym wynosi 43 punkty — wynika z badań TNS OBOP. Tymczasem średnia dla Europy to 59 punktów.

Są u nas jednak duże rozbieżności wyników, związane z rodzajem wykonywanej pracy. Najbardziej zadowoleni są pracownicy biur (88 proc.), a najmniej — robotnicy niewykwalifikowani i robotnicy rolni (28 proc.).

Dane GUS pokazują, że przez ostatni rok liczba osób zwalnianych z pracy zmalała o 30,6 proc., podczas gdy o 12,5 proc. wzrósł odsetek tych, które z różnych powodów same rezygnowały z posady. Skąd zatem mała satysfakcja z pracy?

— Obecna sytuacja na rynku pracy może powodować wzrost wymagań pracowników względem pracodawców. Dlatego pracodawcy, zdając sobie sprawę z roli pracownika w budowaniu siły rynkowej firmy, powinni stale monitorować środowisko pracownicze. Identyfikacja spraw, które wzmacniają zaangażowanie i lojalność, dostarcza niezbędnych informacji do tworzenia strategii rozwoju firmy, co umożliwia również wczesną diagnozę zjawisk negatywnie na nią wpływających — komentuje Agata Kuśnierek z TNS OBOP, specjalizująca się w badaniach satysfakcji pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu