Ludzki wymiar

DOMINIKA KULCZYK-LUBOMIRSKA
opublikowano: 07-06-2013, 00:00

Pekin, Stambuł, Nowy Jork, Moskwa — to ikony biznesowe i kulturowe. Wielkie aglomeracje miejskie — czy sposób, w jaki biznes funkcjonuje wspólnie z mieszkańcami, jest właściwy?

Czy potrzeby ludzkie traktowane są na równi z potrzebami ekonomicznymi i gospodarczymi? „Jakich miast chcemy?” to tytuł debaty, której patronował Green Cross Poland w ramach 10. edycji Planete+ Doc Film Festival. Debata odbyła się przy okazji projekcji filmu „Ludzki Wymiar” reżyserii Andreasa Dalsgaarda, który festiwalowe jury wybrało najlepszym filmem ekologicznym, przyznając nagrodę Green Cross Warsaw Award. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ przytoczona debata świetnie wpisała się w szeroką publiczną dyskusję na temat przyszłości naszych, nie bójmy się tego słowa, metropolii. Myślę, że każdy z nas intuicyjnie zna odpowiedź na tytułowe pytanie. Chcemy zielonych, przyjaznych i bezpiecznych miast.

Natomiast równie ważne jest dla nas zapewnienie warunków do zawodowego rozwoju. Potrzebujemy przestrzeni do odpoczynku, rekreacji i po prostu bycia z innymi ludźmi. Koniecznie musimy dążyć do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju polskich miast. Czy w pogoni za rozwojem cywilizacyjnym, przemysłowym i biznesowym zwrot metropolii ku mieszkańcom — pieszym, rowerzystom, rodzicom z wózkami, niepełnosprawnym, osobom starszym jest w ogóle możliwy? Jest już najwyższy czas nie tylko na pytania, ale na odpowiedź.

www.greencrosspoland.org

DOMINIKA KULCZYK-LUBOMIRSKA

założyciel, wiceprezes Green Cross Poland

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DOMINIKA KULCZYK-LUBOMIRSKA

Polecane