Lufthansa pracuje nad pozyskaniem kapitału w wysokości 3 mld EUR

  • Paweł Makosz
opublikowano: 11-05-2021, 13:01

Deutsche Lufthansa pracuje nad planem pozyskania około 3 mld EUR w kapitale własnym. Ma to pomóc w spłacie długu z tytułu państwowego ratunku przed koronawirusem.

Lufthansa
(07.12.2021)
Lufthansa (07.12.2021)
Fot. Dominic Wunderlich/Pixabay

Czas i wielkość podwyższenia kapitału będzie zależała od warunków rynkowych. Według nieoficjalnych informacji może to nastąpić już w czerwcu.

W zeszłym roku największa europejska linia lotnicza otrzymała 9 mld EUR w ramach państwowego dofinansowania. Fundusze zapewnią wystarczającą ilość gotówki, aby spłacić część z 5,5 miliardów euro cichego udziału, który nadal jest w posiadaniu niemieckiego państwa.

Do czasu spłacenia zobowiązań wobec rządu, Lufthansa nie może wypłacać wynagrodzeń kierownictwu oraz prowadzić działalności w zakresie fuzji i przejęć.

Akcje grupy przewoźników, do której należą także Swiss, Brussels Airlines i Austrian Airlines, zyskały od początku roku około 5 proc.

Lufthansa nadal traci pieniądze, ponieważ pandemia koronawirusa ogranicza światowe podróże. Linie lotnicze zmniejszyły miesięczny odpływ gotówki do 235 mln EUR w pierwszym kwartale i spodziewają się, że w bieżącym okresie kwota ta zmniejszy się do 200 mln EUR miesięcznie. Pomoże to w osiągnięciu mniejszej straty operacyjnej niż 5,5 mld euro odnotowane w zeszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane