Luis de Guindos wiceprezesem EBC

PAP
opublikowano: 22-03-2018, 18:20

Luis de Guindos został mianowany wiceprezesem Europejskiego Banku Centralnego. Decyzję podjęli w czwartek unijni przywódcy na szczycie w Brukseli.

"Luis de Guindos został mianowany wiceprezesem Europejskiego Banku Centralnego" - poinformował na Twitterze rzecznik szefa Rady Europejskiej Preben Aamann.

Hiszpan został mianowany na nieodnawialną ośmioletnią kadencję. Nowy wiceprezes zastąpi Vitora Constancio z dniem 1 czerwca 2018 r.

Decyzja została podjęta po zasięgnięciu opinii zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.

Media w Brukseli zwracały wcześniej uwagę, że objęcie stanowiska przez wywodzącego się z południa Europy de Guindosa zwiększy szansę Niemiec na objęcie prezesury w Europejskim Banku Centralnym. Obecnie szefem tej jednej z najważniejszych instytucji strefy euro jest Włoch Mario Draghi. Jego kadencja kończy się w przyszłym roku. Jako jego potencjalny następca wymieniany jest prezes niemieckiego Bundesbanku Jens Weidmann.

W przyszłym roku po wyborach do europarlamentu do obsadzenia będzie stanowisko szefa Rady Europejskiej zajmowane obecnie przez Donalda Tuska, przewodniczącego Komisji Europejskiej (piastuje je teraz Luksemburczyk Jean-Claude Juncker), przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (teraz jest nim Włoch Antonio Tajani) oraz szefa unijnej dyplomacji (obecnie stanowisko to ma Włoszka Federica Mogherini).

Źródła unijne wskazują, że Weidmann mógłby zostać prezesem EBC, jeśli np. przewodniczącym KE zostałby Francuz. W tym kontekście od jakiegoś czasu w Brukseli wymieniany jest główny unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier.

EBC zajmuje się wyznaczaniem i realizacją polityki pieniężnej strefy euro, prowadzi operacje walutowe, utrzymuje i zarządza oficjalnymi rezerwami walutowymi państw eurolandu, a także prowadzi nadzór ostrożnościowy nad instytucjami kredytowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Luis de Guindos wiceprezesem EBC