Łukaszenka przestrzega biznes przed finansowaniem opozycji

PAP
opublikowano: 26-02-2013, 11:27

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przestrzegł we wtorek biznesmenów, by nie wspierali finansowo białoruskiej opozycji, bo zostanie to uznane za walkę przeciwko państwu. Mówił o tym na naradzie poświęconej Radzie Rozwoju Przedsiębiorczości.

„Jeśli ktoś z biznesmenów będzie finansować +piątą kolumnę+ (tak Łukaszenka określa opozycję – PAP) albo w jakiś inny sposób wywierać negatywny wpływ na społeczeństwo, to uznam, że włączył się w walkę polityczną, w walkę przeciwko państwu. A ona rządzi się swoimi prawami. Niech potem tacy biznesmeni się nie skarżą” – oświadczył prezydent.

Łukaszenka przestrzegł również przedsiębiorców przed zabieganiem o „parasol” państwa. „Wszelkie próby wpływania przez biznesmenów na organy władzy państwowej w celu stworzenia +parasola+ dla własnego dobrobytu skończą się niepowodzeniem takich inicjatyw i struktur” – oznajmił.

Dodał, że celem biznesmenów nie powinno być zdobywanie ulg i dotacji z budżetu, tylko „zwiększanie wkładu sektora prywatnego w tworzenie produktu krajowego brutto i efektywności naszej gospodarki”.

Według niego normą powinien stać się udział biznesu w projektach socjalnych. „Wtedy ludzie będą was szanować. I nie będzie dyskusji o negatywnym wizerunku biznesmenów” – oznajmił.

Według szefów organizacji zrzeszających przedsiębiorców na Białorusi potrzebna jest liberalizacja warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy skarżą się m.in., że mimo podpisania przez prezydenta dyrektywy o liberalizacji w 2010 r., w której nakazano umożliwić firmom wykup dzierżawionych pomieszczeń, w praktyce nadal nie jest to możliwe.

Wskazują oni też na zbyt wysokie oprocentowanie kredytów, przez co firmy nie mają funduszy na finansowanie swoich przedsięwzięć.

Utworzona dekretem prezydenckim z 1999 r. Rada Rozwoju Przedsiębiorczości skupia m.in. przedstawicieli, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz organów władzy państwowej. Jej celem jest obrona interesów białoruskich przedsiębiorców oraz zgłaszanie władzom ich propozycji i problemów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane