Łukoil intensyfikuje wydobycie ropy w obwodzie kaliningradzkim

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-01-2005, 17:13

Nie mniej niż 1 mln 150 tysięcy ton ropy naftowej wydobędzie w tym roku filia rosyjskiego potentata naftowego Łukoil w obwodzie kaliningradzkim - poinformował w piątek dyrektor firmy Łukoil-Kaliningradmornieft Jurij Kadżojan.

Nie mniej niż 1 mln 150 tysięcy ton ropy naftowej wydobędzie w tym roku filia rosyjskiego potentata naftowego Łukoil w obwodzie kaliningradzkim - poinformował w piątek dyrektor firmy Łukoil-Kaliningradmornieft Jurij Kadżojan.

    Powiedział, że "niemal podwojenie w porównaniu z rokiem 2004 wydobycia ropy w tym regionie jest możliwe dzięki intensywnej eksploatacji złoża D-6 na rosyjskim szelfie Morza Bałtyckiego".

    Z tych źródeł ma pochodzić do 600 tysięcy ton. Drugie tyle, jak w latach poprzednich, zostanie wydobyte na lądzie.

    Cała ropa z tego regionu, która jest wysokiej jakości, trafia na eksport - pisze agencja ITAR-TASS.

    Dyrektor miejscowego Lukoilu Kadżojan odniósł się także do sprawy monitoringu satelitarnego, który ma sygnalizować  ewentualne wycieki i zanieczyszczenia wody morskiej.

    Oświadczył, że wyniki badań firma jest gotowa udostępnić każdemu państwu regionu Morza Bałtyckiego.

    Przedstawiciel zespołu monitorującego obiekty złoża D-6 Andriej Kostianoj powiedział w piątek dziennikarzom, że kilkadziesiąt plam, jakie wykryto w południowo-wschodniej części Bałtyku, nie pochodzi z platformy D-6.

    Przeciwko wydobywaniu przez Łukoil ropy naftowej ze złoża D-6 na Morzu Bałtyckim protestują Litwini.

    Organizatorami protestów w roku 2003 byli zwolennicy litewskich partii konserwatywnych.

    Litwa obawia się, że eksploatacja złoża i ewentualne wycieki ropy zniszczą pobliską Mierzeję Kurońską, znany litewski region turystyczny, wpisany w 2001 roku na listę UNESCO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane