Łukoil kupuje 376 stacji paliw w Europie, w tym 83 w Polsce

(Marek Druś)
opublikowano: 11-12-2006, 20:52

Łukoil kupuje od amerykańskiego ConocoPhillips sieć stacji paliw Jet w Europie, poinformował wiceprezes Leonid Fiedun.

Łukoil, największy rosyjski koncern naftowy, kupuje od swojego amerykańskiego partnera ConocoPhillips sieć stacji paliw Jet w Europie - poinformował w poniedziałek w Moskwie wiceprezes Łukoilu Leonid Fiedun.

Europejska sieć Jet liczy 376 stacji, w tym 83 - w Polsce, 156 - w Belgii, 44 - w Czechach, 14 - na Słowacji, 30 - na Węgrzech i 49 - w Finlandii.

Według Fieduna dzięki przejęciu tych stacji rosyjski koncern zwiększy sprzedaż swoich produktów naftowych o 1,4 mln ton rocznie (19 proc.).

"Wartości transakcji nie podajemy. Jest ona wciąż przedmiotem rozmów" - oświadczył wiceprezes Łukoilu podczas prezentacji korporacyjnych obligacji. "Liczymy, że negocjacje dotyczące parametrów transakcji zakończymy w tym tygodniu" - dodał Fiedun.

Zdaniem wiceprezesa Łukoilu, ConocoPhillips pozbywa się tych aktywów, ponieważ wyczerpują się jego źródła zaopatrzenia na Morzu Północnym.

Fiedun powiedział też, że Łukoil rozważa możliwość nabycia dużej rafinerii ropy naftowej w Europie. Nie podał, o które zakłady chodzi.

Poinformował natomiast, że jego koncern będzie prowadzić rozmowy o odkupieniu udziałów ConocoPhilips (16,33 proc.) w czeskiej spółce Czeska Rafinerska, zarządzającej zespołem rafineryjnym Kralupy-Litvinov o łącznej mocy przerobowej 166 tys. baryłek ropy dziennie (8,3 mln ton rocznie).

Większość akcji (51 proc.) spółki Czeska Rafinerska należy do czeskiego holdingu Unipetrol, kontrolowanego przez PKN Orlen. Po 16,33 proc. papierów tej spółki mają też Royal Dutch Shell i Agip.

Łukoil posiada już osiem rafinerii, w tym trzy za granicą - na Ukrainie, w Rumunii i Bułgarii. Planuje również wejście do branży petrochemicznej Serbii i Słowenii. Ponadto jest właścicielem 5830 stacji paliw w 18 krajach.

Jerzy Malczyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Łukoil kupuje 376 stacji paliw w Europie, w tym 83 w Polsce