Łukoil może zaoszczędzić ponad 1 mld USD na wykupie obligacji

opublikowano: 05-08-2022, 18:54
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Łukoil, drugi pod względem wielkości rosyjski producent ropy może zaoszczędzić ponad 1 mld USD dzięki odkupieniu swoich wszystkich obligacji wartości 6,3 mld USD od inwestorów, informuje Bloomberg.

Z dokumentów, do których dotarła agencja wynika, że rosyjski koncern zaoferował posiadaczom obligacji czterech emisji wykup za mniej niż 80 proc. wartości nominalnej, a w przypadku piątej oczekuje 10 proc. dyskonta. Bloomberg zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do zwykłych ofert tego typu, Łukoil nie podał daty do której czeka na zgłoszenia chętnych do sprzedania obligacji. Nie wiadomo także nic o szczegółach oferty, bo spółka chce je negocjować indywidualnie.

Bloomberg wyliczył, że jeśli Łukoilowi uda się wykupić obligacje po oferowanej cenie zaoszczędzi nawet 1,32 mld USD. Ma na to szansę, bo wynikające z sankcji problemy zagranicznych inwestorów z odzyskaniem pieniędzy zainwestowanych w rosyjskie spółki mogą skłonić ich do zaakceptowania strat. Główną zachętą może być jednak to, że po wybuchu wojny na Ukrainie obligacje Łukoilu oferowane są na rynku po cenach dużo niższych niż zaoferowała spółka. Na przykład papiery wartości 1,15 mld USD z terminem wykupu w 2023 roku, które rosyjska spółka chce odkupić za 90 proc. wartości, notowane były w marcu po 70 centów za dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane