Łukoil podtrzymuje zainteresowanie zakupem Lotosu

opublikowano: 18-05-2004, 16:27

PAP: Rosyjski Łukoil podtrzymuje zainteresowanie pakietem kontrolnym polskiej grupy naftowej Lotos, zapewnił we wtorek w Moskwie dyrektor wykonawczy Łukoil-Polska Nikołaj Iwczikow.

Wykluczył przy tym zakup mniejszego pakietu, twierdząc, że rozwiązanie takie proponuje strona polska.

"Dla nas jest to nie do przyjęcia. Minimalne warunki, na których moglibyśmy rozpatrywać ten projekt jako perspektywiczny to 50:50" - powiedział Iwczikow na moskiewskim forum naftowym.

Dodał przy tym, że model prywatyzacji polskich aktywów naftowych nie został na razie dopracowany, zaś przeważa forma prywatyzacji przez giełdę.

"Łukoil liczy na to, że proces prywatyzacji polskich aktywów zakończy się w pierwszej połowie 2005 roku" -powiedział.

Łukoil - twierdzi Iwczikow - zainteresowany jest dialogiem z Polską bez korzystania z usług pośredników.

"Potrzebujemy bezpośrednich kontraktów: ropa, transport, inwestycje" - oświadczył.

O chęci zainwestowania w akcje Lotosu Iwczikow mówił po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu w Warszawie. Dodał wówczas, że związany z rosyjskimi władzami koncern zamierza również podpisać z PERN i Naftoportem kontrakt na przesyłanie ropy do Europy Zachodniej.

"Jesteśmy zainteresowani udziałem w przekształceniach własnościowych sektora paliwowo-naftowego w Polsce. Chcemy wziąć udział w prywatyzacji Grupy Lotos, ale nie będziemy tego robić za wszelką cenę" - powiedział Iwczikow podczas konferencji Paliwa Płynne i Gazowe, odbywającej się w ramach XI międzynarodowych targów Stacja Paliw 2004.

Wcześniej prezes Nafty Polskiej Krzysztof Żyndul poinformował PAP, że Grupa Lotos mogłaby zadebiutować na warszawskiej giełdzie w kwietniu przyszłego roku, oferując większościowy pakiet akcji.

W 2002 roku Łukoil wraz z brytyjskim Rotch Energy złożył ofertę na kupno 75 proc. Rafinerii Gdańskiej. W październiku Rotch niespodziewanie wycofał się ze współpracy z Łukoilem i utworzył konsorcjum z PKN Orlen. Iwczikow powiedział we wtorek, że jego koncernowi "odmówiono (prawa do zakupu akcji - PAP) z przyczyn politycznych".

Obecnie Łukoil jest dystrybutorem gazu LPG w Polsce. W 2003 roku na polski rynek rosyjska firma dostarczyła 160 tys. ton gazu; posiada 130 własnych stacji gazu.

Jakub Kumoch

jku/ pwd/ mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Łukoil podtrzymuje zainteresowanie zakupem Lotosu