Czytasz dzięki

Luksus zaczyna się od miliona

Rynek nieruchomości luksusowych jest wart 3,6 mld zł i rośnie w tempie 10 proc. rocznie – szacuje Sotheby’s.

Duży, luksusowy apartament w stolicy z rozległym tarasem, ostatnie piętro w rewitalizowanej kamienicy — to najbardziej poszukiwane nieruchomości luksusowe.

Próg luksusu zaczyna się od 10 tys. zł za mkw. Takich nieruchomości jest coraz więcej, a popyt na nie rośnie.

Dynamika luksusu…

W 2016 r. do nabywców trafiło 2 tys. nieruchomości luksusowych i premium wycenionych na co najmniej 1 mln zł, a łączna kwota transakcji szacowana jest na ponad 3,6 mld zł — wynika z raportu Luxury Realty Map, przygotowanego przez Poland’s Sotheby’s International Realty we współpracy z Cenatorium. Rynek rośnie w tempie 10 proc. rocznie.

— Zakładamy utrzymanie tej dynamiki w najbliższych latach. Polskie społeczeństwo się bogaci, co zwiększa grono odbiorców. Rosną ich oczekiwania, więc deweloperzy będą oddawać coraz bardziej oryginalne realizacje w coraz lepszych lokalizacjach — mówi Arkadiusz Wojciechowski, partner zarządzający ds. rozwoju Sotheby’s International Realty.

Rynek jest na tyle płytki, że oddanie do użytku pojedynczego budynku znacząco wpływa na statystykę. Tak było w 2015 r., gdy oddano do użytku wrocławski Sky Tower i warszawski Cosmopolitan. Wartość transakcji skoczyła o 900 mln zł rok do roku — do 4,2 mld zł. W roku ubiegłym weszła w linię trendu, czyli 10-procentowego wzrostu, i rok zakończył się wartością 3,6 mld zł. W tym roku oddawany do użytku jest budynek Złota 44 w Warszawie, co również powinno spowodować skok w liczbie i wartości transakcji. — Rynek osiągnie dojrzałość najwcześniej w ciągu kolejnych 10 lat — mówi Arkadiusz Wojciechowski.

…jego lokalizacja

O wartości nieruchomości decyduje lokalizacja, dlatego nie jest zaskoczeniem, że połowa rynku nieruchomości luksusowych to Warszawa, a 75 proc. wartości rynku to pięć największych miast. Jedynie jedna trzecia transakcji następuje poza głównymi miastami.

— Pozostałe transakcje na rynku nieruchomości luksusowych odbywają się w miejscowościach wakacyjnych, nad morzem, w górach oraz w okolicach w dużych miast — mówi Arkadiusz Wojciechowski. Choć luksus zaczyna się od 10 tys. zł za m.kw., to jego próg jest inny w poszczególnych miastach. Najdroższa jest Warszawa: 14,7 tys. zł za mkw., za nią plasują się Wrocław: 12,2 tys. zł, Trójmiasto — 12 tys. zł, Kraków — 11,4 tys. zł i Poznań — 10 tys. zł. Nieruchomości luksusowe to w dużej mierze wysokościowce, choć deweloperzy coraz częściej sięgają do starych budynków, które poddają rewitalizacji. Każde z miast ma swoją specyfikę. Nabywcy nieruchomości luksusowych nad morzem najchętniej inwestują w trójmiejskiej dzielnicy Orłowo i w pasie nadmorskim. W Krakowie natomiast największą popularnością cieszą się małe, kameralne inwestycje w ścisłym centrum.

— Ponad połowa respondentów badania mieszka w apartamentach, jedna trzecia — w nowoczesnych rezydencjach, a co dziesiąty — w nieruchomości historycznej, takiej jak dwór czy pałac — mówi Piotr Śliwka, partner zarządzający ds. sprzedaży.

Obcokrajowcy stanowią 10- -30 proc. nabywców. Większość z nabywców nieruchomości to rodzimi posiadacze znaczących aktywów i kapitału. Wealth-X szacuje, że na koniec 2016 r. 550 osób z Polski mogło pochwalić się statusem międzynarodowego multimilionera, określanego jako osoba posiadająca majątek powyżej 30 mln USD.

— Większość klientów posiada 2-3 nieruchomości. Zdecydowana większość uważa, że inwestowanie w nieruchomości jest dobrym sposobem na pomnażanie kapitału — mówi Arkadiusz Wojciechowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane