Lumena potwierdza chęć debiutu na GPW, ale najwcześniej w 2007 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-09-2005, 20:55

Warszawska spółka informatyczna Lumena, podtrzymuje zamiar zadebiutowania na GPW, ale nie wcześniej niż w 2007 roku. Do tego czasu chce poprawić wyniki - poinformował w środę PAP prezes spółki Tadeusz Browarek.

Warszawska spółka informatyczna Lumena, podtrzymuje zamiar zadebiutowania na GPW, ale nie wcześniej niż w 2007 roku. Do tego czasu chce poprawić wyniki - poinformował w środę PAP prezes spółki Tadeusz Browarek.

    "W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o wejściu na giełdę i nadal mamy taki zamiar, ale wynajęta firma konsultingowa doradziła nam, że powinno to być poprzedzone trzyletnim okresem stabilnego wzrostu i zamierzamy tak uczynić. Najwcześniej możemy więc zadebiutować w 2007 roku" - powiedział Browarek.

    W końcu czerwca ubiegłego roku prezes Lumeny powiedział PAP, że firma planuje już w 2005 roku wejście na warszawską giełdę, aby z publicznej emisji akcji uzyskać około 10 mln zł na przejęcia małych, specjalistycznych spółek krajowych.

    Browarek powiedział, że firma nadal zakłada publiczną emisję akcji o wartości do 10 mln zł, ale pozyskane środki chce wydać na rozwój organiczny, w tym na nowe rozwiązania informatyczne. Dodał, że oferowane na rynku publicznym akcje stanowiłyby do 20 proc. kapitału zakładowego Lumeny.

    Lumena, która powstała w 1987 roku, należy w 80 proc. do prezesa spółki. Jest jednym z największych krajowych integratorów informatycznych, świadczy też usługi konsultingowe w zakresie doradztwa gospodarczego i doradztwa informatycznego.

    W 2004 roku jej obroty wyniosły 110 mln zł, podczas gdy w 2003 roku zwiększyły się do 159 mln zł ze 102 mln zł w 2002 roku, a tak wyjątkowy dynamiczny wzrost przychodów spółki był możliwy dzięki projektom zlecanym przez Hewlett Packard.  

    Prezes poinformował, że firma chciałaby w tym roku zwiększyć przychody o 20 proc., i podobny wzrost zakłada na 2006 rok. W planach ma też zwiększenie rentowności netto do około 2 proc. w 2006 roku, podczas gdy obecnie jest ona rzędu 1 proc.

    Firma poza Polską jest zainteresowana rynkami wschodnimi.Od 1991 roku w Rosji funkcjonuje spółka Lumena Sankt Petersburg, która jest własnością Lumeny i prowadzi działalność operacyjną, przynoszącą jej obroty rzędu 1 mln USD.

    Prezes poinformował, że firma stara się o zamówienia na Ukrainie. "Prowadzimy intensywną akcję marketingową, mamy dwóch potencjalnych dużych klientów, jeden jest wytwórcą wody sodowej, a drugi produkuje wagony. Produkt, który zamierzamy im dostarczyć, to rozwiązanie do zarządzania firmą" - powiedział. Wartość każdego z kontraktów może wynieść 10 mln zł. Browarek poinformował, że na razie ukraińscy klienci będą obsługiwani z Polski, ale nie wyklucza założenia tam firmy.

    Browarek poinformował, że Lumena jest też zainteresowana rynkiem białoruskim, ale na razie z powodu braku dobrego klimatu politycznego firma wstrzymała się tam z akcją marketingową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Lumena potwierdza chęć debiutu na GPW, ale najwcześniej w 2007 r.