Lusztyn: Pekao zamierza kontynuować dotychczasową strategię

  • PAP
opublikowano: 03-12-2019, 11:54

Zamierzamy kontynuować realizację dotychczasowej strategii banku, poinformował we wtorek w komunikacie nowy prezes Pekao Marek Lusztyn. Podkreślił, że bank podtrzymuje ambitne cele finansowe i technologiczne na kolejne lata.

"Zamierzamy kontynuować realizację dotychczasowej strategii banku, koncentrując się na cyfryzacji i transformacji operacyjnej. Podtrzymujemy ambitne cele finansowe i technologiczne na kolejne lata" – zapewnił, cytowany we wtorkowym komunikacie banku, nowy prezes Pekao Marek Lusztyn.

Dodał, że w najbliższym czasie bank nie będzie zmieniał zapowiedzianych celów strategicznych i finansowych. "Nadal chcemy być bankiem z jednym z najwyższych w sektorze wskaźników rentowności kapitału (ROE), przy jednoczesnym ostrożnym podejściu do kosztów operacyjnych oraz kosztów ryzyka. Wciąż stawiamy mocno na cyfryzację i transformację operacyjną oraz inwestujemy w IT. Mamy przed sobą w tym zakresie ambitne zadania" - ocenił Lusztyn.

W komunikacie poinformowano, że bank zakłada, iż w 2022 r. udział klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej zwiększy się do 70 proc. (z około 40 proc. obecnie) wszystkich posiadających ROR. Bank przewiduje, że w kanałach zdalnych będzie otwierać 33 proc. nowych rachunków bieżących, a udział pożyczek gotówkowych udzielanych w kanałach cyfrowych urośnie za trzy lata do 60 proc. z obecnych około 40 proc.

Nowy prezes podtrzymał także kluczowe ambicje finansowe banku do 2020 roku. Wyjaśniono, że zamiarem Pekao pozostaje ponadprzeciętny wzrost dochodowości ROE na tle polskiego sektora bankowego. Bank zakłada ponad dwa razy większy przyrost ROE, wobec średniego przyrostu spodziewanego dla ośmiu największych banków. ROE Pekao w 2020 roku znajdzie się na poziomie 11,5 proc. +/- 0,5 proc., ale - jak podkreślono - bank nie rezygnuje ze strategicznego celu 12,5 proc. ROE.

"Dynamika kosztów operacyjnych Pekao nieprzerwanie pozostaje poniżej poziomu inflacji, pomimo inwestycji w transformację operacyjną i cyfryzację. Aktualny pozostaje nasz cel obniżenia wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) do poziomu 40 proc. w przyszłym roku" – zapowiedział Lusztyn.

Podano, że choć w perspektywie najbliższych miesięcy Pekao spodziewa się spowolnienia gospodarczego, które może podnieść nieco koszt ryzyka banku, to jednak nie przekroczy on założonych w strategii 50 punktów bazowych w 2020 r. Według banku amortyzatorem dla spowolnienia koniunktury będzie kontynuacja solidnego wzrostu konsumpcji prywatnej, napędzanej dalszym wzrostem płac oraz utrzymywaniem się bezrobocia na historycznie niskich poziomach.

"Poprawa dochodów gospodarstw domowych sprzyjać będzie utrzymaniu kosztów ryzyka detalicznego na niskich poziomach. Po trzech kwartałach 2019 roku łączne koszty ryzyka znalazły się na poziomie 41 pb. Pekao ma silną pozycję na rynku korporacyjnym, gdzie nadal będzie aktywnie wspierać inwestycje przedsiębiorstw" – dodał prezes.

Poinformował także, że zgodnie ze średnioterminową polityką dywidendową bank planuje przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy między 60 a 80 proc. jednostkowego zysku netto za 2019 r. Według Pekao to jedna z najwyższych dywidend w polskim sektorze bankowym. Zgodnie z założeniami polityki dywidendowej, do akcjonariuszy trafi między 50 a 75 proc zysku za 2020 rok, a w dłuższym terminie Pekao planuje przeznaczać na dywidendę co najmniej połowę zysku w scenariuszu wzrostu organicznego.

W ubiegły piątek dotychczasowy prezes Pekao Michał Krupiński, który kierował bankiem od czerwca 2017 r., złożył rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Krupiński motywował swoją decyzję chęcią kontynuowania kariery poza Polską. Zrezygnowali także dwaj wiceprezesi - Michał Lehmann i Piotr Wetmański.

Tego samego dnia rada nadzorcza banku powołała dotychczasowego wiceprezesa Marka Lusztyna na funkcję prezesa Pekao - pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody. Do zarządu banku dołączył także w piątek Marcin Gadomski, który ma sprawować nadzór nad obszarem ryzyka.

Jak podaje bank, Lusztyn jest związany z Grupą Banku Pekao od blisko 20 lat. Przez ostatnie dwa i pół roku był wiceprezesem Pekao, nadzorującym obszar zarządzania ryzykiem. Wcześniej przez blisko 10 lat pracował w strukturach międzynarodowej grupy UniCredit. W Londynie, Monachium i Mediolanie opowiadał za globalne funkcje zarządzania ryzykiem, obejmujące kilkadziesiąt krajów.

Po ogłoszeniu zmian kadrowych w Pekao, w poniedziałek akcje banku zaliczyły największy spadek na subindeksie bankowym WIG - potaniały o 4,77 proc., podczas gdy papiery PKO BP potaniały o 0,39 proc., mBank-u o 2,74 proc., Millenium o 0,36 proc., a Aliora o 0,27 proc. We wtorek akcje Pekao kontynuowały spadki, około godziny 10.50 były 2,20 proc. pod kreską. Dla porównania akcje PKO BP traciły 0,58 proc., Aliora spadały o 1,56 proc., ale mBank-u zyskiwały na wartości prawie 2 proc.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy