Luthansa podtrzymuje roczne cele

WST, Bloomberg
opublikowano: 31-07-2018, 10:27

Niemiecki przewoźnik narodowy, linie Lufthansa uważa, że choć niesprzyjające warunki pogodowe (burze) i strajki kontroli ruchu lotniczego negatywnie wpłynęły na wyniki finansowe spółki, jednak redukcja kosztów i wyższe ceny pomogą osiągnąć zakładane na ten rok cele.

W okresie kwiecień-czerwiec 2018 r. skorygowany zysk przed odsetkami i podatkami spadł o 3,4 proc. do 982 mln EUR. Wpływ na to miały m.in. rosnące rachunki za paliwo i zwiększone wydatki związane z integracją części byłego rywala Air Berlin. Wynik jest nieznacznie lepszy od mediany oczekiwań analityków, kształtującej się na poziomie 971 mln EUR.

Lufthansa
Zobacz więcej

Lufthansa fot. Bloomberg

Lufthansa doświadczyła serii odwołań lotów i opóźnień po strajkach kontroli ruchu lotniczego w południowej Europie, a także zakłóceń związanych z burzami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi na rodzimym rynku podczas letniej fali upałów. Niemiecka firma stwierdziła, że zyski w całym roku "nieznacznie spadną" w porównaniu do 2,97 mld EUR wypracowanych w 2017 r.

Przewoźnik szacuje, że koszty paliwa będą o 250 mln EUR wyższe w tym roku, niż wcześniej prognozowano. Poprawie natomiast powinny ulec przychody jednostkowe, będące miarą cen biletów. 

Lufthansa korzysta z europejskiej konsolidacji linii lotniczych, która pomaga w utrzymaniu wzrostu cen. Trend konsolidacyjny, może być kontynuowany m.in. przez IAG SA właściciela brytyjskich linii lotniczych British Airways licytującego oferty przejęcia Norwegian Air Shuttle i Włochy rozważające plany dla linii Alitalia. Pomimo zmniejszenia przepustowości, Niemcy przyciągają więcej lotów od tanich linii, w tym Ryanair Holdings chętnych do korzystania z wolnych rynków.

Akcje Lufthansy były w ubiegłym roku jednymi z najlepszych w branży zwiększając swoją wartość ponad dwukrotnie. Jednak obecny rok nie jest pod tym względem udany. Kurs walorów spadł już o prawie 30 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu