Luxima zaświeci na parkiecie

ANP
opublikowano: 20-05-2011, 00:00

Czerwcowy debiutant chce postawić drugi zakład i mocno wejść w segment LED.

Czerwcowy debiutant chce postawić drugi zakład i mocno wejść w segment LED.

Już wkrótce spółki ES-System i Lena Lighting nie będą jedynymi firmami z branży oświetleniowej, które są notowane na warszawskim parkiecie. Dołączy do nich Luxima z Ełku.

— W czerwcu zamierzamy zadebiutować na NewConnect — mówi Krzysztof Godusławski, prezes i jeden z wiodących akcjonariuszy Luximy.

W przyszłości może dojść do emisji akcji. Pieniądze będą spółce potrzebne na rozbudowę zakładu. Niewykluczone jednak, że przy realizowaniu tej inwestycji spółka skorzysta z kredytów, dotacji unijnych czy emisji obligacji. Decyzje mają zapaść w drugiej połowie roku.

Dziś produkty Luximy (wytwarzane na konkretne zamówienia) powstają w fabryce zlokalizowanej w ełckiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

— Mamy możliwość dobudowania 2,5 tys. mkw powierzchni na działce, gdzie stoi zakład podobnej wielkości. Na inwestycję wydamy 6 mln zł. Budowę chcemy rozpocząć w tym roku, a produkcja powinna ruszyć w 2012 r. — dodaje Krzysztof Godusławski.

W nowym zakładzie będzie produkowane przede wszystkim oświetlenie LED, charakteryzujące się niskim zużyciem energii.

— W związku m.in. z zaleceniami unijnymi [ograniczenie w Polsce redukcji CO2 o 20 proc. do 2020 r. — red.] skupiamy uwagę na zwiększaniu produkcji oświetlenia LED, którym w Luximie zajmujemy się już od kilku lat. Uważam, że w ciągu pięciu lat nastąpi kolejny przełom technologiczny, w efekcie którego LED będą stanowić 80 proc. źródeł światła na świecie — mówi prezes Luximy.

Budowa zakładu pozwoli przyszłemu debiutantowi zrealizować ambitny plan — w ciągu trzech lat zwiększać sprzedaż co roku "o kilkadziesiąt procent". W 2010 r. przychody Luximy wyniosły 2,9 mln zł, a zysk netto — kilka tysięcy złotych. Dla porównania: ES-System miał odpowiednio 162,3 mln zł i 11 mln zł, a Lena Lighting: 97,42 mln zł i 3,9 mln zł.

W Luximie 70 proc. sprzedaży pochodzi z rynku krajowego. Do 2014 r. przychody z kraju i eksportu mają się zrównać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Luxima zaświeci na parkiecie