Łyżwiński: W tym tygodniu projekt zmian w samorządowej ordynacji

Polska Agencja Prasowa SA
29-05-2006, 17:44

Jeszcze w tym tygodniu Samoobrona złoży w Sejmie projekt zmian w samorządowej ordynacji wyborczej, zakładający, że  wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będą wybierać rady gmin i miast - poinformował w poniedziałek wiceszef partii Stanisław Łyżwiński.

Jeszcze w tym tygodniu Samoobrona złoży w Sejmie projekt zmian w samorządowej ordynacji wyborczej, zakładający, że  wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będą wybierać rady gmin i miast - poinformował w poniedziałek wiceszef partii Stanisław Łyżwiński.

Obecnie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast są wybierani w wyborach bezpośrednich. Przepisy, które wprowadziły to rozwiązanie, obowiązują od 2002 r.

Według Łyżwińskiego, koalicjanci Samoobrony - PiS i LPR - wstępnie akceptują proponowane przez Samoobronę zmiany w przepisach dotyczących wyborów samorządowych.

Łyżwiński poinformował, że Samoobrona chce także zmienić przepisy dotyczące ewidencji partii politycznych tak, by uniemożliwić rejestrowanie ugrupowań, których nazwa jest podobna do nazwy istniejącej już partii.

"Każdy może dziś zarejestrować partię, która nie musi odnieść sukcesu, ale która może na scenie politycznej zepsuć wiele. Ktoś może np. zarejestrować jakąś Platformę Obywatelską czy jakąś Samoobronę. Chcemy, aby takich możliwości nie było. Aby sąd - jeżeli nazwy są zbieżne, lub prawie takie same, takiej formacji nie rejestrował" - powiedział Łyżwiński na konferencji prasowej.

Na mocy obecnie obowiązującej ustawy o partiach politycznych, nazwa, skrót i symbol graficznych partii zgłaszanej do ewidencji,  powinny "wyraźnie odróżniać" od nazw i skrótów ugrupowań już istniejących. Wpisu do ewidencji dokonuje Sąd Okręgowy w Warszawie.

15 czerwca 2005 warszawski Sąd Okręgowy zarejestrował partię polityczną - "Samoobronę Narodu Polskiego", którą założyli byli członkowie partii Andrzeja Leppera. Szefem "Samoobrony NP" został Tadeusz Mazanek.

Z kolei w marcu 2006 r. odbył się I Krajowy Zjazd Założycielski "Samoobrony Ruch Społeczny". W zjeździe uczestniczyło około 100 osób, wyrzuconych przez Leppera z Samoobrony i skonfliktowanych z obecnymi władzami partii Leppera. Przewodniczącym nowej partii został Sławomir Izdebski, były senator Samoobrony RP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Łyżwiński: W tym tygodniu projekt zmian w samorządowej ordynacji