Mabion inwestuje w leki przeciwnowotworowe

29-05-2007, 12:19

Spółka biotechnologiczna Mabion, utworzona w marcu przez polskie firmy farmaceutyczne: Celon Pharma, Polfarmex, Genexo i IBSS Biomed rozpoczyna badania nad lekami najnowszej generacji - przeciwciałami monoklonalnymi. Dwa pierwsze, przeznaczone do zastosowań onkologicznych, znajdą się na rynku w 2012 roku.

Szacowane nakłady na inwestycję wyniosą ok. 30-40 mln USD. Prace badawczo-rozwojowe poprowadzi zespół biotechnologów Mabionu we współpracy
z naukowcami wiodących polskich uczelni medycznych.

"Przeciwciała monoklonalne otwierają nową erę w onkologii. Dotychczas stosowane leczenie farmakologiczne nowotworów oparte było głównie na chirurgii, radioterapii i lekach cytotoksycznych, uszkadzających nie tylko komórki guza, ale również zdrowe tkanki ustroju. Nowoczesne leki działają wybiórczo na komórki guza, zapewniając lepszą skuteczność i mniejszą toksyczność terapii." - mówi prof. dr hab. Tadeusz Pietrucha, kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej UM w Łodzi, w którym będzie realizowana pierwsza faza badań nad nowymi preparatami.

W latach 2007-2010 Mabion zainwestuje we wdrożenie nowych preparatów ok. 50 mln zł. Pozostały kapitał planuje pozyskać w postaci grantów i dotacji z Unii Europejskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Gospodarki. Firma nie wyklucza również w przyszłości wejścia na giełdę.

W 2012 roku, po przejściu procedury rejestracji centralnej w EMEA1 leki znajdą się w sprzedaży w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a następnie spółka planuje wprowadzenie ich do obrotu m.in. w całej Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzenie preparatów na rynki zagraniczne będzie realizowane przez Mabion lub przez lokalnych partnerów na podstawie umów licencyjnych i dystrybucyjnych.

"Szacujemy, że sprzedaż każdego z preparatów w pierwszym roku ukształtuje się na poziomie 50 mln USD, a w ciągu 3 lat od wprowadzenia na rynek wzrośnie 10-krotnie, osiągając wartość ponad 500 mln USD rocznie, co będzie stanowić 10% sprzedaży leków oryginalnych. Dzięki zastosowanej technologii humanizacji oczekujemy większej efektywności produkcji przeciwciał monoklonalnych. Nowe preparaty będą o około 30-40% tańsze od stosowanych obecnie przeciwciał monoklonalnych HER2 i CD20, w przypadku których koszt terapii dla jednej osoby wynosi odpowiednio 50 000 USD
i 35 000 USD rocznie", powiedział Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

Przeciwciała monoklonalne to największy rynek w biotechnologii. Ich sprzedaż utrzymuje dwukrotnie szybsze tempo wzrostu od innych leków biotechnologicznych. Według przewidywań analityków, w 2010 roku przeciwciała monoklonalne będą stanowiły ponad 35% sprzedaży wszystkich leków biotechnologicznych, a wartość ich sprzedaży osiągnie kwotę 30 mld USD. Szacuje się, że 50% rynku przeciwciał monoklonalnych będą stanowiły leki o zastosowaniu w onkologii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mabion inwestuje w leki przeciwnowotworowe