Mabion powyżej planu minimum

MAR
opublikowano: 19-05-2010, 00:00

Biotechnologiczna spółka zdobyła zaufanie inwestorów. Prezes kusi wizją 5 proc. rynku leków na raka.

Biotechnologiczna spółka zdobyła zaufanie inwestorów. Prezes kusi wizją 5 proc. rynku leków na raka.

Mabion, spółka, która w drugiej połowie czerwca wejdzie na NewConnect, zdobyła blisko 5 mln zł od inwestorów indywidualnych i 17,8 mln zł od branżowych i instytucjonalnych. To lepiej od planu minimum, zakładającego uzyskanie 17 mln zł. Nowe akcje (1,9 mln) stanowią 27,54 proc. w podwyższonym kapitale akcyjnym spółki, kontrolowanej przez cztery firmy farmaceutyczne i dwa instytuty badawcze.

— Pieniądze uzyskane dzięki nowej emisji akcji pozwolą nam przede wszystkim na poszerzenie skali wytwarzania leków — mówi Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

Na razie leki biotechnologicznej spółki są wytwarzane w skali laboratoryjnej. W 2013 r. planuje ona złożyć wniosek do Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA) o rejestrację dwóch medykamentów na raka. Jak zapewniają jej władze, zgody EMEA można się spodziewać na przełomie 2013 i 2014 r.

— Obecnie roczna terapia tych schorzeń kosztuje 40-70 tys. USD i jest w pełni refundowana. Dzięki bardziej wydajnej technologii nasze preparaty będą wytwarzane o co najmniej 40 proc. taniej, niż sprzedawane dotychczas leki — podkreśla szef Mabionu.

Wartość światowego rynku leków na raka piersi i chłoniaka szacowana jest na 10 mld USD rocznie. Jedna trzecia przypada na Europę. Prezes mierzy wysoko. Jego zdaniem, zdobycie 5 proc. światowego rynku będzie oznaczać dla spółki kilkaset milionów dolarów przychodów, ale to perspektywa trzech lat od dnia rejestracji leków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy