Macedonia gotowa do rozmów o nazwie kraju

DI, PAP
opublikowano: 23-12-2017, 19:41
aktualizacja: 23-12-2017, 19:57

Macedonia jest gotowa zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Wielkim, jeśli pomoże to w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją o nazwę kraju - oświadczył macedoński premier Zoran Zaew.

"Zrezygnuję z roszczenia Macedonii do wyłącznego prawa do dziedzictwa Aleksandra. Historia nie należy tylko do nas, ale też do Grecji i wielu innych krajów" - powiedział Zaew w wywiadzie telewizyjnym wyemitowanym w piątek wieczorem.

Od momentu odzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 r. Grecja, dla której ten słynny władca także jest bohaterem narodowym, toczy ze Skopje spór o nazwę państwa. Na forum Unii Europejskiej przeforsowała dla niego oficjalne określenie "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (akronim angielski FYROM).

Zdaniem Grecji używanie nazwy Macedonia kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Z tego powodu Ateny od lat blokują wysiłki Skopje, by wstąpić do NATO i Unii Europejskiej.

W ubiegłym tygodniu Zaew ponownie wyraził wolę rozwiązania konfliktu z Grecją w sprawie nazwy jego kraju, a Skopje i Ateny po trzech latach impasu ponownie uruchomiły sponsorowane przez ONZ rozmowy dotyczące sporu o nazwę dawnej republiki jugosłowiańskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Macedonia gotowa do rozmów o nazwie kraju