Machlejd: Liczba dłużników będzie rosnąć

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 19:38

Liczba informacji o dłużnikach w Polsce będzie rosła, co wiąże się z dynamiką wzrostu gospodarczego i wzrostem liczby firm i konsumentów na rynku - uważa prezes biura informacji gospodarczej InfoMonitor SA Michał Machlejd.

Liczba informacji o dłużnikach w Polsce będzie rosła, co wiąże się z dynamiką wzrostu gospodarczego i wzrostem liczby firm i konsumentów na rynku - uważa prezes biura informacji gospodarczej InfoMonitor SA Michał Machlejd.

Prezes Krajowego Rejestru Długów (KRD) Adam Łącki jest zdania, że liczba dłużników będzie rosła głównie w odniesieniu do konsumentów. "Wynika to m.in. z faktu, iż firmy usługowe, np. z sektora usług finansowych i telefonii komórkowej, bardzo intensywnie eksploatują mniej zamożne warstwy społeczne" - powiedział Łącki w czasie prezentacji nt. pozyskiwania informacji gospodarczych. Prezentację zorganizowano w ramach imprez towarzyszących XI Polskiego Forum Kapitałowo-Finansowego "Twoje Pieniądze".

Jak wyjaśnił Łącki, w myśl obowiązującej ustawy z lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych, każda firma i osoba fizyczna ma prawo dwukrotnie w ciągu roku bezpłatnie zasięgnąć informacji o tym, czy jest odnotowana w rejestrach dłużników. Może też dowiedzieć się, jakiego rodzaju wpisy zostały dokonane w odniesieniu do niej i kto zasięgał informacji na jej temat.

Łącki uważa, że rynek przetwarzania informacji gospodarczej będzie się rozwijał zwłaszcza w zakresie informacji o i dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dzięki bazie danych KRD, każdy podmiot może - poza sprawdzeniem przyszłego kontrahenta - monitorować na bieżąco swoich kooperantów czy przyspieszyć egzekucję należności przez wpisanie dłużnika do bazy dostępnej dla innych podmiotów gospodarczych - dodał. Poinformował, że aktualnie baza KRD zawiera informacje o blisko 67 tys. dłużników, a przewidywalnie do końca 2006 r. liczba odnotowanych w niej zobowiązań wzrośnie do 300 tys.

Inne polskie biura informacji gospodarczej: InfoMonitor, KSV, czy InFoScore, gromadzą zwykle dane o konsumentach na podstawie informacji sektora bankowego i baz operatorów telefonii komórkowej.

Machlejd dodał, że od września 2005 r. firma dysponuje dostępem do baz Biura Informacji Kredytowej, które zawierają dane o blisko 500 tys. nierzetelnych kredytobiorców. Własna baza InfoMonitora zawiera ok. 70 tys. informacji gospodarczych pochodzących z sektora telefonii komórkowej.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Głównymi odbiorcami naszych usług są i będą telefonie komórkowe oraz parabankowe instytucje finansowe" (np. fundusze leasingowe, instytucje pożyczkowe i poręczeniowe, które nie są bankami - PAP) - powiedział Machlejd. Dodał, że w najbliższym czasie firma zwiększy aktywność na rynku małych i średnich przedsiębiorstw.

Badania pokazują, że problemy z tytułu przeterminowanych lub nieściągalnych należności mają zwłaszcza małe firmy - poinformował Łącki. Duże koncerny mają świetnie zorganizowane działy windykacji, posiadają fundusze na zasięgnięcie informacji o płynności potencjalnych kontrahentów, więc problem przeterminowanych lub nieściągalnych należności dotyczy ich tylko w kilku procentach - wyjaśnił.

Podkreślił, że w Polsce kancelarie komornicze i sądy przeciążone są nadmierną liczbą spraw dotyczących egzekucji długów i dlatego tak ważny jest etap prewencji, na którym firma może sprawdzić historię działalności gospodarczej potencjalnego kooperanta. Komornik to urzędnik państwowy, ale zarazem i "przedsiębiorca", dlatego w warunkach przeciążenia kancelarii będzie egzekwował sprawy "szybkie", gwarantujące pewny zysk - powiedział. 

W Polsce średni okres odzyskiwania należności to ok. 1000 dni, w Rosji - ok. 300 dni, a w krajach Europy Zachodniej to już zwykle tylko kilkadziesiąt dni - dodał prezes KRD, powołując się na opracowania Banku Światowego.

W myśl ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, aby dopisać dłużnika do rejestru, należy spełnić kilka warunków. Należność musi być przeterminowana o 60 dni, zaś wierzyciel powinien najpierw wysłać dłużnikowi listem poleconym wezwanie do zapłaty z informacją o zamiarze umieszczenia go w konkretnym rejestrze dłużników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane