Macierewicz: uzbrojone drony wejdą do masowej produkcji

PAP
opublikowano: 07-12-2016, 15:42

Bojowe drony klasy mikro będą produkowane masowo i w przyszłym roku trafią do wojska, głównie do obrony terytorialnej.

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, wziął udział w spotkaniu z dowódcami, ekspertami, członkami organizacji paramilitarnych, użytkownikami mediów społecznościowych i dziennikarzami. Głównym tematem spotkania w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce była obrona terytorialna, która od przyszłego roku ma być odrębnym rodzajem sił zbrojnych.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz
Zobacz więcej

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz Adam Chełstowski/FORUM

Podczas spotkania podpisano umowę na dostawę sprzętu optoelektronicznego oraz porozumienie o współpracy między WITU, zakładami Belma i WZL nr 2 o współpracy na rzecz wdrożenia do produkcji opracowanych w WITU głowic bojowych i przenoszących je bezzałogowców pionowego startu DragonFly.

Macierewicz, który podkreślał innowacyjność WITU, wyraził przekonanie, że zarówno drony, jak i sprzęt optoelektroniczny, będą masowo produkowane w przyszłym roku i znajdą się na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Głowice odłamkowe i kumulacyjne, przenoszone na latającej platformie i obsługiwanej przez jednego żołnierza, mają trafić do brygad WOT pod koniec przyszłego roku.

Szef MON powiedział, że bezzałogowce klasy mikro zasięgu 10-15 km będą przeznaczone przede wszystkim dla obrony terytorialnej, jako opracowane "do walki w terenie, gdzie ostrzał jest utrudniony - walki miejskiej, w zabudowaniach".

- To niejedyny rodzaj dronów, jaki będziemy przeznaczali dla wojsk, ale na pewno ten będzie produkowany masowo - zapewnił.

Pytany o liczbę dronów, szef MON powiedział, że będzie ich "tyle, ile będzie potrzeba", także dzięki niskiej cenie. "Ile - nie jestem w stanie powiedzieć, ale pewno tysiąc będzie" - dodał. Zaznaczył, że dokładne ceny bezzałogowców, przyrządów obserwacyjnych i celowniczych będą zależały od masowości produkcji.

Dodał, że sprzęt optyczny, którego dotyczy porozumienie, "jest przeznaczony dla wojsk, które działają w systemie niekonwencjonalnym".

- W ten sprzęt będą wyposażone przede wszystkim Wojska Obrony Terytorialnej, ale i oczywiście tam, gdzie to będzie niezbędne, wojska operacyjne też go dostaną, na pewno siły specjalne - zaznaczył.

Wydatki - jak powiedział - będą zależały od masowości produkcji. Przypomniał, że wydatki na obronę terytorialną do roku 2019, kiedy ma ona liczyć 53 tys. żołnierzy, są przewidziane na 3,5 mld zł.

Przypomniał, że WOT mają dysponować także przenośnymi wyrzutniami rakiet i pojazdami opancerzonymi. Pytany, czy chodzi o lekkie, czy cięższe pojazdy, odparł, że żołnierze WOT będą się poruszać "raczej w lekkich, a w ogóle to raczej na piechotę".

- To są ludzie, którzy mają przede wszystkim współdziałać z miejscową ludnością oraz administracją. Oczywiście w czasie walki, w szczególnych warunkach, dysponowanie pojazdami będzie także możliwe i te pojazdy będą na ich wyposażeniu - powiedział.

Odnosząc się do kwestii, czy broń i wyposażenie dla OT będą kupowane w przemyśle krajowym, czy także zagranicznym, Macierewicz powiedział: "To państwo jest suwerenne, które posiada swoją armię. Ta armia jest zdolna do rzeczywistej walki, która ma własne zakłady zbrojeniowe, gwarantujące nieograniczoną jakimikolwiek względami ubocznymi dostawę uzbrojenia".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Macierewicz: uzbrojone drony wejdą do masowej produkcji