Macpherson: ilościowe luzowanie jest jak heroina

opublikowano: 22-08-2017, 11:14
aktualizacja: 22-08-2017, 11:15

Nick Macpherson, najwyższy rangą urzędnik brytyjskiego skarbu w latach 2005-2016 wezwał do zakończenia trwającego od niemal dekady elektronicznego drukowania pieniędzy przez banki centralne, pisze The Independent.

- QE jest jak heroina: potrzebne są coraz większe dawki aby być na haju. Tymczasem negatywne efekty uboczne są coraz większe. Czas to zmienić – napisał lord Macpherson na Twitterze.

Przyznał, że swego czasu ilościowe luzowanie pomogło brytyjskiej gospodarce. Podkreślił jednak, że to działanie przynoszące coraz mniejsze korzyści.

Bank Anglii zaczął w 2009 roku ilościowe luzowanie przez „wpompowanie” 200 mld GBP na rynek przez zakupy obligacji skarbowych w celu ożywieniu wzrostu. Potem zwiększył program QE do 435 mld GBP, w tym o 60 mld GBP po decyzji w referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Independent

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Macpherson: ilościowe luzowanie jest jak heroina