Czytasz dzięki

Macquarie prognozuje spadek PKB Chin o 6 proc. w I kwartale

opublikowano: 16-03-2020, 11:01

Katastrofa, którą jest epidemia koronawirusa, spowoduje spadek PKB Chin w pierwszym kwartale aż o 6 proc. w ujęciu rocznym, prognozuje bank inwestycyjny Macquarie Group.

Opublikowane w poniedziałek dane makro po styczniu i lutym pokazały większą niż oczekiwano zapaść gospodarki Chin. Oznacza to, że realizacja wzrostu prognozowanego przez władze kraju w tym roku, nawet jeżeli dojdzie do „bezprecedensowego odbicia” w marcu i drugim kwartale, stanie się bardzo trudna, twierdzi Larry Hu, główny ekonomista ds. Chin w Macquarie Group.

- Biorąc pod uwagę wielki spadek w pierwszym kwartale, będzie skrajnie trudne osiągnięcie przez Chiny 5 proc. wzrostu w tym roku, nie mówiąc o 6 proc. – powiedział Hu.

W okresie pierwszych dwóch miesięcy roku produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i inwestycje w dobra trwałe spadły w Chinach dwucyfrowo. Rozprzestrzenienie się epidemii na cały świat spowodowało spadek popytu na chiński eksport, który może okazać się długotrwały i mocno zaszkodzić chińskim firmom i gospodarce.

- Chiński szok podażowy i popytowy może być wzmocniony jeśli wirus spowoduje globalną recesję i zaszkodzi zewnętrznemu popytowi – podkreślił Hu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy