Macrologic chce w ciągu roku pozyskać strategicznego partnera

DI, PAP
opublikowano: 17-10-2011, 20:25

Macrologic zakłada, że w ciągu od 6 do 12 miesięcy może zakończyć się proces wyboru partnera strategicznego dla spółki.

Partner ma pomóc w przyspieszeniu rozwoju Macrologic. Informatyczna spółka zakłada, że sama do 2016 r. będzie rosła w tempie około 7 proc. rocznie, przy rentowności netto na poziomie około 13-15 proc. - poinformowała Patrycja Ptaszek-Strączyńska, członek zarządu Macrologic.

"Zakładamy, że proces wyboru partnera w jakiś sposób się zakończy, pozytywnie lub nie w ciągu od 6 do 12 miesięcy" - powiedziała PAP Ptaszek-Strączyńska.

"Sporo rozmów z potencjalnymi inwestorami mamy już za sobą, gdyż przecena na giełdzie sprawia, że wiele podmiotów interesuje się naszą spółką, bo wydaje im się, że obecna cena na GPW może być okazją do tanich zakupów. Kontakty mamy więc pootwierane, ale nic wiążącego się nie dzieje" - dodała.

Macrologic na 9 listopada zwołał NWZA, które ma zdecydować o utworzeniu kapitału rezerwowego w wysokości 3 mln zł, który będzie wykorzystany na pokrycie kosztów związanych z pozyskaniem partnera strategicznego dla spółki, w tym w szczególności na pokrycie przewidywanego wynagrodzenia podmiotu świadczącego usługi doradztwa biznesowego i strategicznego, który zostanie przez spółkę zaangażowany. W projekcie uchwały napisano, że współpraca z partnerem strategicznym może w szczególności obejmować powiązanie kapitałowe poprzez objęcie nowych akcji spółki lub nabycie przez partnera strategicznego istniejących akcji od dotychczasowych akcjonariuszy.

Ptaszek-Strączyńska poinformowała, że kwota wpisana do uchwały NWZA jest maksymalna i może być osiągnięta tylko przy bardzo wysokiej wartości transakcji.

Potencjalny inwestor ma m.in. wpłynąć na przyspieszenie rozwoju spółki.

"Mamy opracowany plan działań na kolejne lata. Chcemy, aby nasz wzrost był intensywniejszy, łatwiej jest pracować w grupie więc szukamy partnera, z którym wspólnie dalibyśmy sobie większy dostęp do rynku i klientów. Nasi akcjonariusze są gotowi wyjść jeśli oferta będzie interesująca i będzie budowała przyszłą wartość spółki. Chcemy zainwestować trochę czasu i środków, aby takiego partnera w kraju lub za granicą znaleźć" - powiedziała Ptaszek-Strączyńska.

Macrologic chce skorzystać z zewnętrznego doradcy, aby zwiększyć szansę na znalezienie partnera pasującego do spółki.

"Przewodnik, zwłaszcza w świecie przejęć i akwizycji zagranicznych jest niezbędny, bo ma doświadczenie jak i z kim się negocjuje. My nie chcemy rzucić oferty na cały rynek globalny, tylko wyselekcjonować podmioty z branży, które mogą coś do nas wnieść" - powiedziała Ptaszek-Strączyńska.

"Zakładamy, że nowy partner będzie chciał nabyć co najmniej 66 proc. akcji – co odpowiada mniej więcej zaangażowaniu naszych akcjonariuszy założycieli. Jeśli będzie chciał nabyć więcej, to będzie musiał skorzystać z akcji naszych partnerów finansowych i z free-floatu" - dodała.

Akcjonariusze Macrologic nie złożyli deklaracji co do minimalnej oczekiwanej ceny. Ptaszek-Strączyńska poinformowała jednak, że akcjonariuszy na pewno nie usatysfakcjonowałaby obecna cena z GPW, ani średnia z ostatnich sześciu miesięcy i potrzebna jest premia.

Wewnętrzne plany Macrologic zakładają średnioroczne tempo wzrostu bez inwestora na poziomie około 7 proc.

"Wypracowany przez nas plan rozwoju do roku 2016 r. zakłada wzrosty jednocyfrowe. Spodziewamy się średniorocznego wzrostu przychodów na poziomie około 7 proc. rocznie i rentowność netto na poziomie około 13-15 proc." - powiedziała Ptaszek-Strączyńska.

"Po pierwszym półroczu widać, że te wskaźniki są nieco lepsze i myślę, że trzeci kwartał nie będzie znacząco odbiegał od tego" - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu