Macron: porozumienie nuklearne z Iranem w najbliższych dniach

opublikowano: 01-09-2022, 12:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prezydent Francji Emmanuel Macron dał do zrozumienia w czwartek, że porozumienie nuklearne w Iranem może zostać osiągnięte w najbliższych dniach, pisze Reuters.

- Mam nadzieję, że w ciągu następnych kilku dni JCPOA [porozumienie nuklearne z Iranem – red. pb.pl] zostanie osiągnięte – powiedział Macron podczas spotkania z ambasadorami Francji.

Emmanuel Macron, fot. Bloomberg
Emmanuel Macron, fot. Bloomberg

Zawarcie porozumienia oznacza powrót na rynek irańskiej ropy. Spekulacje o zbliżającej się zwiększonej podaży surowca w czasie spowolnienia gospodarczego, powodowanego przez wzrost stóp procentowych, pchały w dół ceny ropy w ostatnim czasie. Sierpień był już trzecim z rzędu miesiącem spadku kursy ropy. To najdłuższy taki okres od 2020 roku. W ubiegłym miesiącu ropa WTI staniała o 9 proc., a Brent o 12 proc.

W czwartek kurs ropy WTI z październikowych kontraktów spada o 2,1 proc. do 87,70 USD, a baryłka ropy Brent z listopadowych kontraktów tanieje o 2,2 proc. do 93,51 USD.

W poniedziałek odbędzie się spotkanie przedstawicieli OPEC+. Arabia Saudyjska sygnalizowała wcześniej możliwość uzgodnienia na nim obniżenia wydobycia przez kartel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane