Macron: odejście od zasiłków i praca to klucz do modernizacji Francji

opublikowano: 13-06-2018, 14:15

Prezydent Emmanuel Macron przez wiele tygodni testował opinię publiczną na temat planów ograniczenia francuskiego państwa opiekuńczego. Teraz ujawnił swoje stanowisko.

Wkładamy szaloną ilość środków w nasze świadczenia socjalne, a biedni ludzie wciąż są biedni – powiedział Macron w dwuminutowym wideo opublikowanym na Twitterze

Prezydent Francji Emmanuel Macron
Zobacz więcej

Prezydent Francji Emmanuel Macron fot. Bloomberg

Nie znajdujemy wyjścia z tej patowej sytuacji – dodaje głowa francuskiego państwa.

Wideo pokazuje, jak Macron rozmawia ze swoimi współpracownikami w pałacu prezydenckim w Elysee, przygotowując się do przemówienia na temat opieki zdrowotnej i uderza w stół z silną frustracją.

Musimy zapobiegać ubóstwu i sprawić, by ludzie wzięli na siebie większą odpowiedzialność za wyjście z ubóstwa – mówi prezydent.

To stwierdzenie, które może wywołać kontrowersje w kraju z głębokim przywiązaniem do opieki socjalnej i świadczeń gwarantowanych.

40-letni Macron przyrzekał "przemianę" swojego kraju podczas pięcioletniego mandatu, dokonując przeglądu systemów świadczeń, które w niektórych przypadkach istniały, odkąd po II wojnie światowej powstały podstawy nowoczesnej Francji. 

Próbując odpierać zarzuty, że jest prezydentem bogatych, Macron rozwinął swoją ideę odnowionego francuskiego systemu społecznego w środowym wystąpieniu w Montpellier, w południowej Francji, gdzie powiedział, że "godność" jest jego celem, a praca" jest „kluczem do emancypacji".

Rząd w tym tygodniu planuje zatwierdzić projekt ustawy o otwarciu krajowego systemu kolejowego na konkurencję. Macron w ramach swojej kampanii uczynienia z Francji „kraju start-upu”  luzuje przepisy dotyczące pracy, zmniejszając zasiłki dla bezrobotnych i obniżając podatek od działalności gospodarczej. Ale do tej pory był bardzo powściągliwy w swoich planach dotyczących systemu świadczeń.

Według wizji Macrona, odejście Francuzów od zasiłków i zachęcenie ich do zdobycia pracy jest kluczem do modernizacji kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Macron: odejście od zasiłków i praca to klucz do modernizacji Francji