Maduro "odrzuca" groźby Trumpa

PAP, DI
opublikowano: 03-08-2019, 08:40

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oświadczył w piątek, że "odrzuca" groźby zawarte w oświadczeniu prezydenta USA Donalda Trumpa o możliwości zastosowania blokady jego kraju.

W telewizyjnym przemówieniu Maduro poinformował też, że polecił ambasadorowi Wenezueli w ONZ Samuelowi Moncadzie aby potępił "nielegalne groźby" USA na forum Rady Bezpieczeństwa.

"Wszyscy Wenezuelczycy, zjednoczeni w unii cywilno-wojskowej, odrzucają z cała mocą wypowiedzi Donalda Trumpa o jakiejś kwarantannie, czy blokadzie. Blokada, dlaczego o tym mówi ? To jest w sposób oczywisty nielegalne" - powiedział Maduro.

Prezydent Trump zapytany w czwartek przez dziennikarza czy rozważa takie posunięcie biorąc pod uwagę zaangażowanie Chin i Iranu w Wenezueli, odparł twierdząco. Nie podał bliższych szczegółów.

Reuter przytoczył wypowiedź anonimowego urzędnika Białego Domu, który powiedział, że słowa Trumpa w tej sprawie należy brać "bardzo poważnie", ale administracje nie zamierza "pozbywać się elementu zaskoczenia".

Waszyngton stara się za pomocą sankcji i nacisków dyplomatycznych doprowadzić do ustąpienia Maduro, którego oskarża o gwałcenie praw człowieka i sfałszowanie wyborów w ub. roku.

Pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym Wenezuela przeżywa okres skrajnego napięcia politycznego, odkąd Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął w styczniu nową kadencję jako prezydent kraju.

Tymczasowym prezydentem ogłosił się nieco późnej przewodniczący parlamentu Juan Guaido i został dotąd uznany przez 50 krajów, w tym USA i kraje członkowskie UE. Maduro popierany jest m. in. przez Rosję i Chiny.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy