MAE: możliwości produkcyjne OPEC mogą być wkrótce wyczerpane

opublikowano: 12-07-2018, 11:16

Działania OPEC zmierzające do ograniczenia wzrostu cen ropy mogą wkrótce wyczerpać potencjał zwiększenia wydobycia, ostrzegła Międzynarodowa Agencja Energii.

Raport MAE pojawił się krótko po największym jednodniowym spadku cen ropy od dwóch lat, tłumaczonym m.in. obawami o popyt w związku z eskalacją konfliktu handlowego USA z Chinami, a także zapowiedzią przywrócenia dostaw przez Libię.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

- Duża liczba zakłóceń dostaw przypomina o presji na globalną podaż ropy. To stanie się nawet większym problemem kiedy rosnąca produkcja na Bliskim Wschodzie i w Rosji nastąpi kosztem niewykorzystanego globalnego potencjału, który może być wyczerpany do granic wytrzymałości – głosi raport MAE. – Ta słabość obecnie podtrzymuje ceny ropy i wydaje się, że nadal będzie to robić – dodaje.

Wysoki potencjał niewykorzystanej produkcji działa jak amortyzator szoków na rynku energii. W ostatnich miesiącach zmniejszył się z powodu zakłócenia wydobycia w Wenezueli, Libii i Kanadzie.

Ropa WTI z sierpniowych kontraktów drożeje w czwartek o 0,9 proc. do 71,02 USD. Ropa Brent z wrześniowych kontraktów drożeje o 2,0 proc. do 74,88 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu