MAE: nadchodzi druga fala rewolucji łupkowej w USA

opublikowano: 11-03-2019, 12:59

USA będą miały największy udział w globalnym wzroście wydobycia ropy w okresie następnych 5 lat, prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii.

- Nadchodzi druga fala rewolucji łupkowej w USA – powiedział Fatih Birol, szef MAE. – Spowoduje ona, że USA będą miały 70 proc. udział we wzroście globalnego wydobycia ropy i około 75 proc. w ekspansji handlu LNG przez najbliższe pięć lat – dodał.

Birol podkreślił, że „wstrząśnie” to międzynarodowymi przepływami ropy i gazu oraz będzie miało wielki wpływ na globalną geopolitykę i rynek energii.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie MAE prognozuje, że zwiększenie dzięki USA globalnego potencjału wydobycia ropy będzie równało się dodaniu 4 mln baryłek dziennie. Organizacja zwraca uwagę, że nastąpi to po „spektakularnym wzroście o 2,2 mln baryłek dziennie w 2018 roku”.

Raport zwraca uwagę na to, że USA przekształciły się w mniej niż dekadę w dużego eksportera ropy i gazu dzięki zdolności branży łupkowej do „szybkiej reakcji na sygnały cenowe”. Według ekspertów MAE, USA staną się eksporterem ropy netto w 2021 roku.

MAE prognozuje, że globalny popyt na ropę wzrośnie do 2024 roku do 106,4 mln baryłek dziennie. W ubiegłym roku wynosił 99,2 mln baryłek dziennie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA