MAE: popyt na ropę rośnie najwolniej od kryzysowego 2008 roku

opublikowano: 09-08-2019, 13:23

Międzynarodowa Agencja Energii poinformowała, że kolejne oznaki globalnego spowolnienia gospodarczego oraz konflikt handlowy USA i Chin spowodowały najniższe tempo wzrostu popytu na ropę od 2008 roku, pisze Reuters.

MAE podkreśla w comiesięcznym raporcie rosnącą na rynkach niepewność i wskazuje, że globalny popyt na ropę rósł bardzo powoli w pierwszym półroczu 2019 roku. Agencja informuje, że w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku globalny popyt na ropę spadał w maju o 160 tys. baryłek dziennie. To drugi spadkowy miesiąc w ujęciu rocznym w 2019 r. W okresie styczeń-maj popyt na ropę rósł o 520 tys. baryłek dziennie, czyli najsłabiej dla tego przedziału czasowego od 2008 roku. 

- Perspektywa politycznego porozumienia w sprawie handlu między Chinami i Stanami Zjednoczonymi pogorszyła się. To może prowadzić do spadku aktywności handlowej i mniejszego wzrostu popytu na ropę – głosi raport MAE.

Agencja obniżyła prognozę wzrostu popytu na ropę w tym i przyszłym roku do odpowiednio 1,1 mln i 1,3 mln baryłek dziennie. Autorzy jej raportu podkreślają, że sytuacja jest chwiejna i bardziej prawdopodobne jest jej pogorszenie niż poprawa.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy