MAE: w ciągu 5 lat możliwa instalacja ponad 1 bln watów „czystej energii”

opublikowano: 08-10-2018, 07:24

Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że do 2023 roku na świecie mogą powstać instalacje do produkcji energii odnawialnej o łącznej mocy 1,3 TW. To więcej niż wynosi obecnie moc produkcyjna energii w całej Unii Europejskiej.

Nawet w bardziej konserwatywnym scenariuszy MAE przewiduje, że w okresie najbliższych pięciu lat powstaną na świecie instalacje na OZE o łącznej mocy 1 TW.

Energetyka wiatrowa, wiatraki
Zobacz więcej

Energetyka wiatrowa, wiatraki fot. Rob Arnold_London News Pictures_ZUMA Wire_Forum

Najszybciej mają powstawać instalacje solarne, wiatrowe i wodne. MAE prognozuje, że gaz ziemny i węgiel będą w odwrocie. Powodem jest to, że spodziewany spadek cen węgla ma wywierać negatywny wpływ na generację energii z gazu ziemnego.

Pomimo ekspansji energii ze źródeł odnawialnych jej udział w globalnej produkcji elektryczności sięgnie 30 proc. w 2023 roku. Za sprawą rosnącego wykorzystania w Azji węgiel pozostanie liderem wśród paliw stosowanych do produkcji energii. 

41 proc. wzrostu OZE wygenerują przez najbliższe 5 lat Chiny. Wyprzedzą Unię Europejską i staną się największym konsumentem „czystej” energii dzięki dodaniu 438 GW do 2023 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu