Czytasz dzięki

MAEA: Iran nadal przestrzega porozumienia nuklearnego

  • PAP
opublikowano: 31-05-2019, 16:23

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Iran, który częściowo wycofał się z porozumienia ze społecznością międzynarodową w sprawie jego programu nuklearnego, w dalszym ciągu przestrzega postanowień tego porozumienia - informuje w piątek dpa.

Teheran częściowo wycofał się z tego porozumienia 8 maja, dokładnie rok po wycofaniu się z niego przez Stany Zjednoczone, które następnie przywróciły sankcje wobec Iranu.

Strona irańska domagała się zwłaszcza zniesienia sankcji wobec jej sektora naftowego i bankowego. Teheran zagroził na początek zwiększeniem składowania wzbogaconego uranu i ciężkiej wody oraz zapowiedział, że od początku lipca zacznie wzbogacać uran do poziomu przekraczającego postanowienia umowy nuklearnej.

MAEA podkreśliła w pierwszym raporcie od czasu częściowego wycofania się Teheranu z porozumienia nuklearnego, że Teheran nie przekroczył granicznych wartości dotyczących wzbogacania uranu, a także składowania lekko wzbogaconego uranu i wody ciężkiej. Wszystkie te parametry są na poziomie podobnym do opisanego w raporcie MAEA z lutego br.

Iran zawarł w 2015 r. z Rosją, W. Brytanią, Francją, Niemcami, Chinami i USA porozumienie w sprawie swego programu nuklearnego, mające wykluczyć zbudowanie irańskiej bomby atomowej. Od czasu rozpoczęcia inspekcji w styczniu 2016 r. MAEA nie stwierdziła żadnych naruszeń tego porozumienia przez stronę irańską.

Administracja Donalda Trumpa wciąż zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy. Zgodnie z niedawną decyzją Białego Domu Strażnicy Rewolucji Islamskiej, zwani też Gwardią Rewolucyjną, zostali uznani za organizację terrorystyczną. Stany Zjednoczone skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec; rozmieszczają ponadto w regionie baterie Patriot oraz planują wysłanie w rejon Bliskiego Wschodu dodatkowo 1,5 tys. żołnierzy.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane