MAEA: Iran nie podporządkował się Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-04-2006, 18:00

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) uznała w piątek, że Iran nie podporządkował się Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawach nuklearnych, a konkretnie - zignorował wezwania do zawieszenia, w terminie do 28 kwietnia, wszelkich prac nad wzbogacaniem uranu - informują źródła dyplomatyczne.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) uznała w piątek, że Iran nie podporządkował się Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawach nuklearnych, a konkretnie - zignorował wezwania do zawieszenia, w terminie do 28 kwietnia, wszelkich prac nad wzbogacaniem uranu - informują źródła dyplomatyczne.

W raporcie dla Rady Bezpieczeństwa MAEA wskazała, że Iran zignorował wezwania do wstrzymania działań w zakresie programu nuklearnego; przeciwnie - przyspieszył starania o wzbogacanie uranu.

Iran twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom cywilnym; Zachód podejrzewa Teheran o prace nad bronią jądrową.

Rada Bezpieczeństwa może nałożyć na Irak sankcje. Teheran twierdzi, że nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu i że potrafi sobie poradzić z konsekwencjami - czy to karami finansowymi, czy atakiem sił zbrojnych.

W raporcie MAEA, przekazanym do Nowego Jorku, potwierdzono, że w Iranie wzbogacono już uran w stopniu potrzebnym do wykorzystania go jako paliwa w reaktorach. Dla celów zbrojeniowych uran musiałby zostać wzbogacony w znacznie większym stopniu.

Ambasador Iranu przy ONZ Dżawad Zarid powiedział w czwartek, że jego kraj nie podporządkuje się żadnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, nakazującej przerwanie jego programu nuklearnego, gdyż ma on charakter pokojowy.

"Jeśli Rada Bezpieczeństwa podejmuje decyzje w sprawach, które nie leżą w jej kompetencjach, Iran nie czuje się zobowiązany do zastosowania się do nich" - powiedział ambasador dziennikarzom.

Przedstawiciele pięciu państw stałych członków Rady oraz Niemiec spotkają się w sprawie Iranu w Paryżu 2 maja. Wielka Brytania i Francja mają przedstawić projekt nowej rezolucji nawołującej Iran do wstrzymania wzbogacania uranu.

Ali Laridżani - sekretarz irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i główny negocjator swego kraju w sprawach atomowych - zagroził na początku tygodnia, że Irak może ukryć swój program nuklearny, jeśli Zachód zastosuje wobec Teheranu "ostre środki", oprócz ewentualnych sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Natomiast reakcją na sankcje byłoby - według Laridżaniego - zawieszenie wszelkiej współpracy z MAEA.

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad kilkakrotnie groził, że w razie sankcji Iran wycofa się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Irański prezydent wielokrotnie wskazywał też, że właśnie fakt, iż Iran jest sygnatariuszem NPT daje mu prawo prowadzenia wzbogacania uranu dla celów pokojowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MAEA: Iran nie podporządkował się Radzie Bezpieczeństwa ONZ