Mafia korzysta ze Skype'a, potrzebna pomoc UE

PAP
20-02-2009, 12:05

Szef włoskiego MSW Roberto Maroni nie wykluczył, że rząd w Rzymie poprosi instytucje Unii Europejskiej o interwencję, by położyć kres masowemu zjawisku, jakim jest porozumiewanie się mafijnych bossów za pomocą internetowego komunikatora Skype.

Dzięki temu - zauważył minister - są oni bezkarni i unikają podsłuchów.

Szef MSW, cytowany przez włoskie media, poinformował w piątek, że powołał właśnie "komisję techniczną", której zadaniem będzie analiza tego zjawiska i poszukiwanie rozwiązań, by je powstrzymać.

Maroni zapewnił też, że jego resort pracuje nad możliwościami podsłuchiwania mafiosów, którzy unikają porozumiewania się przez telefon i korzystają z komputerów. Podkreślił, że byłoby to możliwe, gdyby firma Skype "udostępniła niektóre informacje", których - jak dodał - "nie może teraz przekazać z powodu ochrony prywatności".

Dlatego - zdaniem szefa MSW - jedną z rozważanych hipotez będzie prośba o pomoc nie tylko ze strony samej firmy, ale także instytucji UE.

Krajowy prokurator do walki z mafią Pietro Grasso powiedział z kolei, że podległe mu służby przekonały się o powszechnym wśród bossów korzystaniu ze Skypeĺa na podstawie zapisów podsłuchów. Zarejestrowano, że wielokrotnie mafiosi umawiali się na rozmowy "przez komputer". Tych zaś, przyznał, nie można "przechwycić".

Według słów Grasso dotychczasowe próby interwencji w tej sprawie nie przyniosły rezultatów. "Mamy teraz nadzieję, że europejscy ministrowie utworzą wspólny front, by rozwiązać ten problem" - oświadczył włoski prokurator.

Sylwia Wysocka (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Mafia korzysta ze Skype'a, potrzebna pomoc UE