Magazyn rosyjskiego gazu powstanie w Belgii

06-03-2007, 15:20

Rosyjski Gazprom podpisał z belgijską firmą Fluxys kontrakt, który przewiduje budowę w Belgii wielkiego magazynu na rosyjski gaz ziemny. Projekt ma być zrealizowany w 2012 roku - podała we wtorek agencja Interfax.

Magazyn będzie miał pojemność 300 mln metrów sześciennych i ma być zlokalizowany w Poederlee - poinformował przedstawiciel belgijskiej firmy Pascal de Buck.

W piątek na spotkaniu w Moskwie z belgijskim premierem Guy Verhofstadtem prezydent Władimir Putin zapowiedział, że Belgia mogłaby się stać centrum eksportu rosyjskiego gazu do Europy ze względu na sieć gazociągów, łączącą ją z innymi krajami UE.

Podkreślił, że projekt przyniósłby korzyści nie tylko obu krajom, lecz także całej Europie. Według niego zbudowane na terenie Belgii wielkie zbiorniki pozwoliłyby na dostawy gazu do innych państw, w tym do Wielkiej Brytanii podwodnymi gazociągami wychodzącymi z Belgii.

Obiekt będzie należał w 75 proc. do Gazpromu i w jednej czwartek do Fluxysa, ale obsługiwać go będzie firma belgijska - wyjaśnił De Buck. Kosztów realizacji projektu nie ujawniono.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Magazyn rosyjskiego gazu powstanie w Belgii