Magellan wyjdzie za granicę

Katarzyna Kozińska
09-03-2005, 00:00

Założyciel może oddać pełną kontrolę w Magellanie funduszowi Enterprise Investors. Od dwóch lat firma rośnie jak na drożdżach.

Łódzki Magellan, firma obracająca wierzytelnościami szpitali, zamknął 2004 r. 7 mln zł zysku przy przychodach na poziomie 90 mln zł.

— To oznacza 50-proc. wzrost w porównaniu z 2003 r. Podobny skok planujemy osiągnąć w tym roku. Liczę na 10 mln zł zysku i wzrost przychodów do 125 mln zł — mówi Dariusz Strojewski, prezes Magellana.

Spółka przygotowuje się do rozpoczęcia podobnej działalności w innych krajach tej części Europy — na początek w Czechach.

— Prawo umożliwia operowanie długami zagranicznych szpitali w Polsce. Najczęściej międzynarodowe firmy farmaceutyczne, z którymi współpracujemy w Polsce, nie mogą odzyskać pieniędzy w innych krajach naszego regionu UE — mówi prezes.

57 proc. udziałów Magellana kontroluje fundusz inwestycyjny venture capital Enterprise Investors (EI). Pozostały pakiet należy do rodziny Błaszkowskich, założycieli spółki. Dariusz Strojewski przyznaje, że między udziałowcami toczą się rozmowy, które mogą zakończyć się przejęciem 100 proc. udziałów przez EI.

— Od niedawna prowadzimy luźne i niezobowiązujące rozmowy. Trudno dziś stwierdzić, czym się zakończą — przyznaje Dariusz Prończuk, partner EI.

— Na razie liczymy na to, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy inwestor podniesie kapitał spółki o 5–10 mln zł — mówi Dariusz Strojewski.

EI wszedł do Magellana dwa lata temu. Firma specjalizuje się w obsłudze i restrukturyzacji placówek służby zdrowia. Poziom obracanych wierzytelności to około 80 mln zł. Najczęściej Magellan skupuje od wierzycieli szpitali przeterminowane długi, których spłatę w ratach uzgadnia później ze szpitalem.

— Pracujemy z blisko 250 szpitalami, a ich liczba będzie się zwiększać. Często sprzedaż wierzytelności wymaga zgody szpitala, a ten zwykle się godzi, bo to mu się opłaca. Dostawca leków czy sprzętu medycznego, który pozbył się długu, może i chce nadal współpracować z takim szpitalem. Tylko 5 proc. przypadków wymaga interwencji komornika — wyjaśnia prezes Strojewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Magellan wyjdzie za granicę